מוח עובר, שבוע 33 MRI

 

מעקב אחרי נשים בהריון עם CMV

ישנן כיום 3 בדיקות המאפשרות מעקב אחר עובר שאמו נדבקה בנגיף ה- CMV :

דיקור מי שפיר, המאבחן באופן אמין מאוד את הדבקת העובר נכון ליום ביצוע הבדיקה, אך אינו מאבחן אם העובר נפגע כתוצאה מההדבקה, וכן, סקירות אולטרסאונד מכוונות ובדיקת MRI עוברי, שאם הן תקינות, ניתן באמצעותן לשלול באופן הקרוב לוודאי, פגיעה קשה ביילוד. 

1.דיקור מי שפיר -  ניתן לאתר את נגיף ה -  CMV בשתן שמפריש העובר וכך לדעת אם הוא נדבק.
יש לזכור כי בדיקת מי השפיר משקפת את הימצאותו או אי הימצאותו של הנגיף בתאריך הבדיקה, ובלבד שמתקיימים שני תנאים:
א. הבדיקה בוצעה בשבוע שבו העובר כבר מפריש שתן (החל משבועות 21-22).
ב. הבדיקה נעשתה לכל הפחות 6-7 שבועות לאחר תאריך ההדבקה המשוער.

נשים שנדבקו בסמיכות לשבועות 21-22, או בשלב מאוחר יותר של ההריון, יופנו לביצוע בדיקת מי השפיר בשבוע 32.

בין שבועות 24-32 לא מקובל לבצע את הבדיקה, נוכח הסיכון ללידה מוקדמת עקב הדיקור ולידה של פג בשבוע צעיר, על כל הסיכונים הכרוכים בכך, ללא כל קשר לנגיף ה –  CMV.

בדיקת מי השפיר לנוכחות של נגיף ה -  CMV נעשית בפרוצדורה זהה לבדיקת מי השפיר הגנטית הרגילה, בשינוי אחד – שאיבת מי שפיר במבחנה נוספת אותה מעבירים למעבדה הוירולוגית.  

 

נשים המבצעות את הבדיקה בשבוע 32, ידרשו לקבל  2 זריקות להבשלת ריאות העובר כמה ימים לפני הדיקור. לאחר ביצוע הבדיקה, האישה תישאר להשגחה ותהיה מחוברת כחצי שעה למוניטור. בנוסף, על הבדיקה להיעשות בבית חולים בו יש חדרי לידה ורופא נוסף השוהה בחדר. כל הנוהל המפורט נועד להבטיח, שאף אם משהו ישתבש בבדיקה, העובר יטופל בצורה המיטבית.

 

חשוב לדאוג לטופס 17 גם לדיקור וגם למעבדה הוירולוגית. התשובה לבדיקת ההדבקה בנגיף ה -  CMV מתקבלת בתוך יומיים/ שלושה. את רשימת בתי החולים שבהם ניתן לבצע את הבדיקה תוכלו למצוא בלשונית הטלפונים החשובים.

 

2. סקירות מכוונות CMV - בסקירות האולטרסאונד הרגילות של הריון סטנדרטי, סוקרים את כל איברי הגוף של העובר בשבועות מוקדמים מכדי לזהות בהם נזקים של נגיף ה-  CMV.

הסקירות המכוונות מתבצעות במידה שבדיקת מי השפיר יוצאת חיובית לנוכחותו של נגיף ה  - CMV, או במקרה שהאישה בחרה שלא לבצע דיקור מי שפיר, אך ידוע על הדבקה אימהית וודאית בנגיף במהלך ההריון.

הסקירות המכוונות מתבצעות החל משבוע 24  ומתרכזות במערכת העיכול ובעיקר במוח, בתדירות של כל שלושה/ ארבעה שבועות עד הלידה.

 

התזמון המדויק לתחילת הסקירות המכוונות יקבע על ידי רופא בתחום הזיהומי המתמחה בנגיף

ה – CMV , בהתאם לשבוע הדבקת האם בנגיף.

 

יש לציין, כי קיימת חשיבות רבה לזהות הרופא המבצע את הסקירה, שכן מדובר באבחון המסתמך על הניסיון של הסוקר בעוברים שנדבקו בנגיף ה -  CMV בכלל, ומוח העובר בפרט.

 

3. MRI (בדיקת תהודה מגנטית) למוח העובר- בדיקה הנעשית סביב שבוע 33 להריון במקרים של הדבקת העובר בנגיף ה – CMV , או במקרה שהאם בחרה שלא לבצע בדיקת מי שפיר וידועה הדבקה אימהית וודאית בנגיף במהלך ההריון.

זוהי בדיקה מיוחדת לביצוע ופיענוח ואינה מתבצעת בכל בית חולים. את רשימת בתי החולים בהם מתבצעת הבדיקה תוכלו למצוא בלשונית הטלפונים החשובים.
 

ישנם בתי חולים, המנחים את הנשים לקחת כדור ואליום לפני הבדיקה, על מנת להפחית את תנועות העובר ולהגדיל הסיכוי לדיוק בבדיקה. מקובל לחשוב כי הואליום לא גורם לנזק לעובר וגם הבדיקה עצמה לא מזיקה וללא קרינה.

הבדיקה קבועה בפרוטוקול המעקב, אך בשנים האחרונות מתבססת ההנחה, כי היא נותנת תוספת של אינפורמציה שלעיתים אין לה חשיבות, ויכולה אף לתת תוצאות כוזבות חיוביות

(False positive), שיוצרות מסכת לחצים מיותרים.

היום גישתו של פרופ' גוסטבו מלינגר, המומחה המוביל בארץ בתחום ההדמיה של עוברים עם CMV הינה, כי כאשר התוצאות של בדיקות האולטרסאונד המכוונות ובדיקת MRI  מוח עובר נותנות את אותה התוצאה, זה מחזק את הביטחון בפרוגנוזה בין אם היו ממצאים לבין אם לא. כאשר התוצאות אינן אחידות בנוגע לקיומם של ממצאים, יש לקיים דיון עם בני הזוג ולהסביר בנוגע לאפשרות של תוצאות כוזבות ובמיוחד תוצאות כוזבות חיוביות (false positive)

פרוטוקול המעקב

פרוטוקול המעקב לאישה שנדבקה בנגיף ה –  CMV לראשונה בהריון, תלוי בשבוע ההדבקה.
 

הדבקה של למעלה מחצי שנה לפני הכניסה להריון, נחשבת כיום לבטוחה ולכן רוב המומחים לא ימליצו על ביצוע בדיקות מיוחדות בנוגע ל- CMV, מלבד ביצוע בדיקת שתן לתינוק שנולד.

 

עד חצי שנה לפני הכניסה להריון- לרוב יומלץ לבצע סקירה אחת מכוונת סביב שבועות 30-32 ובאם תקינה, בדיקת שתן לתינוק שנולד.

 

הדבקה שבין חודש לפני הכניסה להריון ועד שבוע 14-15-  לרוב יוצע לאישה לבצע בדיקת מי שפיר בשבועות 21-22 והמשך המעקב יעשה בהתאם לתוצאת הבדיקה.
 

תוצאה שלילית במי השפיר- על פי המחקר האחרון שבוצע ע"י פרופ' אפי בילבסקי מבית החולים שניידר, לאחר תוצאת מי שפיר שלילית, גם אם העובר נדבק, ברוב המקרים הוא לא יפגע בפגיעה קשה. לכן ישנם מומחים שימליצו לבצע סקירה אחת מכוונת סביב שבועות 30-32 וישנם מומחים שיוותרו עליה.  בכל מקרה, תהיה המלצה לבצע בדיקת שתן לאחר הלידה, על מנת לשלול הדבקה מאוחרת.

 

תוצאה חיובית במי השפיר- יחל פרוטוקול הבדיקות המלא, הכולל סקירות מכוונות לנגיף החל משבוע 24 ועד הלידה ובדיקת MRI מוח עובר סביב שבוע 33. למרות התוצאה החיובית, בתי החולים עדיין מבצעים את בדיקת השתן כשהתינוק נולד, אך לא מחכים לתשובה ומתחילים בבדיקות שיפורטו תחת לשונית הלידה והשהות בתינוקיה.

 

הדבקה לאחר שבועות 14-15 - לרוב יוצע לבצע בדיקת מי שפיר בשבוע 32, סקירות מכוונות כל שלושה/ארבעה שבועות (לא לפני שבוע 24) ועד הלידה, ובמקרה שתשובת מי השפיר חיובית, תבוצע בדיקת MRI מוח עובר סביב שבוע 33 ובדיקת שתן לתינוק מיד לאחר הלידה.

 

יודגש בזאת, כי אין מקרה אחד דומה למשנהו, והרופא המטפל, מנהל את מעקב ההריון לפי רמת הסיכון, רצונותיה ואמונותיה של כל אשה ואשה.

צילום אולטרסאונד של לולאות מעיים מורחבות בשבוע 30

ממצא זה העיד על הדבקה של העובר

ונעלם מספר שבועות לאחר מכן

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now