סיכויי ההדבקה והפגיעה בעובר

סיכויי ההדבקה של העובר בנגיף ה – CMV , תלויים בשבוע הדבקת האם. כאשר הדבקת האם הינה בטרימסטר הראשון להריון, סיכויי הדבקת העובר עומדים על כ –35%. 

חשוב להדגיש כי הדבקת העובר בנגיף ה - CMV , אינה מעידה על מחלה של העובר ולמעשה, 

כ - 85% מהעוברים שידבקו, יהיו נשאים של הנגיף ללא סימפטומים (א-סימפטומטיים).

ככל שהאם תדבק בשלב מתקדם יותר בהריון, הסיכון להדבקת העובר בנגיף ה -  CMV עולה, אך הסיכון לפגיעה קשה בעובר יורד. מערכות הגוף של העובר מפותחות יותר ולכן חשופות פחות לפגיעה של הנגיף.

 

אם אכן מתרחשת פגיעה, היא יכולה לבוא לידי ביטוי בטווח רחב של סימפטומים.

 

יחד עם זאת, בטרימסטר הראשון, מתוך 15% העוברים שיפגעו כתוצאה מההדבקה, רק מחצית ייפתחו  נזק קשה ואילו המחצית השנייה של העוברים, יפגעו פגיעות קלות ברות טיפול וחלקן הפיכות.

לכן, חישוב סטטיסטי פשוט יגלה, שמתוך כלל הנשים שנדבקו בנגיף ה -  CMV לראשונה בהריון, רק כ - 3% מהעוברים יפתחו פגיעות קשות, שעל פי מחקרים עדכניים, ניתן לזהות בדרך כלל בסקירות אולטרסאונד מכוונות לנגיף.

 

השימוש במונח פגיעות קשות, לרוב יתייחס לממצאים בסקירות האולטרסאונד, המעידים על מחלה קשה שיכולה לגרום לפיגור שכלי, עיכוב התפתחותי משמעותי, עיוורון ומגוון בעיות נוירולוגיות.

במקרים קשים של הדבקה בתחילת ההריון, ישנו גם סיכוי לתמותת העובר ברחם.

 

השימוש במונח פגיעות קלות, מתייחס לרוב לפגיעות שמיעה, אותן לא ניתן לזהות בסקירות.

כעשרה אחוזים מהתינוקות שנדבקו בנגיף ה –  CMV במהלך ההריון, יפתחו פגיעות שמיעה. הפגיעות יכולות לנוע על הטווח שבין חרשות מוחלטת, שהיא מאוד נדירה, לפגיעות קלות באוזן אחת או בשתיהן.
 

בארץ, תינוק הנולד עם פגיעה קשה בשמיעה, יעבור בגיל שנה ניתוח שתל קוכליארי (שבלול) ויחזור לשמוע שמיעה טובה. תינוקות עם פגיעה בטווח שמיעה אחר, יעזרו במכשירי שמיעה וישנם תינוקות עם לקויות שמיעה קלות, שיקבלו טיפול תרופתי אפקטיבי עליו תוכלו לקרוא בלשונית הלידה והשהות בתינוקיה.

ישנם לעיתים ממצאים בסקירות המעידים על מעורבות של נגיף ה - CMV , אך הם לא מתפתחים לכדי פגיעה לטווח ארוך, כגון ממצאים במערכת העיכול.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now