לידה ושהות בתינוקיה

כפי שהריון עם CMV לא נחשב בדרך כלל להריון בסיכון, כך גם הלידה עצמה לא שונה בשום צורה מלידה "רגילה", מלבד הפרוטוקול שלאחר הלידה.

 

יחד עם זאת, קיימת חשיבות לבחירת בית החולים במקרה של הריון עם CMV על פי נוהל הטיפול בילוד. לא בכל בית חולים ישנו נוהל מסודר וישנם בתי חולים, שאף לא מבצעים את בדיקת השתן הבסיסית לאחר הלידה.

 

החשיבות בביצוע הבדיקות בסמיכות מירבית למועד הלידה, נובעת בראש ובראשונה מהצורך להתחיל לטפל בתינוק בהקדם במקרה שמתגלים ממצאים בבדיקות, היכולים להעיד על היות התינוק סימפטומטי.

בנוסף, ביצוע הבדיקות עוד במהלך השהות בתינוקיה, חוסך בירוקרטיה רבה הכרוכה בקביעת תורים, קבלת טופסי 17 והגעה לבית החולים מספר פעמים בשבועות הראשונים לחיי התינוק.

 

לכן, חשוב לוודא שבית החולים בו בחרתם ללדת, מקיים את הנוהל כדלקמן:

 

הבדיקות שמוודאות האם התינוק נולד עם CMV  מולד:

 

בדיקת שתן- נותנת תשובה אמינה וסופית האם התינוק נדבק במהלך ההריון. התשובה מתקבלת לאחר ימים ספורים.

 

בדיקת רוק- נותנת תשובה אמינה רק במקרה שהיא שלילית והעובר לא נדבק.

תשובה חיובית יכולה לנבוע גם כתוצאה ממעבר בתעלת הלידה (בה נמצא הנגיף) וגם כתוצאה מהנקה ולכן היא אינה וודאית. במקרה של תשובה חיובית לבדיקת הרוק, יש להקפיד גם על ביצוע בדיקת שתן.

 

את בדיקות הרוק ו/או השתן חשוב לבצע בתוך השבועיים הראשונים שלאחר הלידה, שכן לאחר פרק זמן זה, לא ניתן לקבוע בוודאות האם מדובר בהדבקה עוברית או שמא בהדבקה שבוצעה במהלך הלידה או אחריה.

 

 

תשובות לבדיקות:

 

תשובה שלילית-  חותמת את סיפור ההריון עם CMV ואין יותר צורך לדאוג בגלל הנגיף.

לנגיף אין שום השפעה מזיקה לתינוק לאחר שהוא נולד וכך, גם לא קיימת משמעות להדבקה כתוצאה ממעבר בתעלת הלידה או בהנקה.

תשובה חיובית- משמעה שהתינוק נדבק במהלך ההריון.

 

כשבדיקת השתן חיובית, יש לבצע מספר בדיקות לאחר הלידה. כל הבדיקות אינן כואבות ואינן פולשניות:

 

אולטרסאונד מוח – מבוצעת על ידי רדיולוג מומחה בילדים.
 

בדיקת קרקעית העין - על מנת לשלול ממצאים המתאימים לזיהום מולד.
 

בדיקת Bera לשמיעה- בדיקת שמיעה הבודקת את תגובת גזע המוח לגירויים קוליים. תוכלו לקרוא בהרחבה על הבדיקה בלשונית השאלות והתשובות.

 

 

תשובות לבדיקות שלאחר הלידה והמשך מעקב

 

כאשר כל הסקירות המכוונות לנגיף היו תקינות במהלך ההריון, הצפי הוא לבדיקות תקינות גם באולטרסאונד המוח וגם בבדיקת הראיה לאחר הלידה.

הסיכון הקיים, הוא לבעיות שמיעה אותן לא ניתן לאתר בוודאות בבדיקות ההדמיה במהלך ההריון.

 

בדיקות תקינות-

כאשר הבדיקות לאחר הלידה תקינות, אזי התינוק יוגדר כאסימפטומטי. תינוקות אלה הינם בריאים לכל דבר ועניין וצפויה להם התפתחות נוירולוגית תקינה כלשאר הילדים.

יחד עם זאת, פגיעה היכולה להתפתח בעתיד בתינוק א-סימפטומטי לאחר הלידה, היא פגיעת שמיעה ועל כן, ילדי ה- CMV ימשיכו במעקב זיהומולוגי ושמיעתי בשנים הראשונות לחייהם.

המעקב יתבצע אחת לחצי שנה עד גיל שנתיים וכולל בדיקת Bera לשמיעה ובעקבותיה פגישה עם הזיהומולוג שבודק את התוצאות, מודד את היקף ראש הילד וחוקר לגבי התפתחותו.

החל מגיל שנתיים, תוחלף בדיקת ה- Bera בבדיקת שמיעה התנהגותית.

המעקב נמשך עד גיל 4 אם אין בעיות לאורך הדרך, או עד גיל 5 במידה שמתגלות בעיות.

 

 בדיקות שאינן תקינות-

במצב שבו מתגלה פגיעה בשמיעה, גם אם מדובר בפגיעה מבודדת ללא כל סימן אחר לזיהום, בהמלצת הזיהומולוג התינוק יחל בטיפול תרופתי בתרופה בשם וואלגנציקלוביר, שהוכחה כיעילה מאוד בעצירת ההתדרדרות בשמיעה ואפילו בשיפור הפגיעה בשמיעה עקב הנגיף. 

ישנים מקרים בהם מתגלה באולטרסאונד המוח ממצא בשם LSV. בעבר סברו המומחים שהממצא מעיד על היתכנוות לפגיעת שמיעה עתידית ואותם תינוקות היו מקבלים טיפול תרופתי על מנת למנוע את התדרדרות השמיעה. כיום בעקבות השיפור באמצעי ההדמיה, LSV נמצא אצל אחוז גבוה מהתינוקות הנולדים ובמעקב אחריהם לא נצפתה עליה בשכיחות פגיעות השמיעה. לכן במרבית המקרים אותם תינקות לא יטופלו תרופתית. 

חלק מבתי החולים בארץ נוהג לטפל בוואלגנציקלוביר עפ"י פרוטוקול הטיפול האמריקאי, שנותן את התרופה פעמיים ביום במשך חצי שנה. 

חלקם נוהג עפ"י פרוטוקול הטיפול, שנבנה בעקבות עבודתו רבת השנים של פרופ' יעקב אמיר, שהיה בין הראשונים בעולם להרחיב את הטיפול בתרופה למשך השנה הראשונה לחיי התינוק כאשר המינון הוא פעמיים ביום ב-3 החודשים הראשונים ופעם ביום במשך 9 חודשים נוספים. 

 תוכלו לקרוא על התרופה בלשונית השאלות והתשובות.

Bera תינוק עובר בדיקת

תשובות תקינות לבדיקת ברה לתינוק שנדבק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now