אבחון הדבקת האם בנגיף ה - CMV במהלך ההריון

הנחיית משרד הבריאות הישראלי, בדומה לרוב העולם המערבי, היא שאין לבצע בדיקות שגרתיות לאיתור נגיף ה - CMV בבדיקת דם בנשים הרות ובמיוחד להימנע מכך לאחר הטרימסטר הראשון. 

חרף האמור, מרבית רופאי הנשים מפנים לבדיקת דם לאיתור הנוגדנים לנגיף ה – CMV , כחלק מכלל בדיקות הדם המבוצעות בשבועות הראשונים להריון.

בפועל, רוב הרופאים המתמחים בהריון עם CMV , ימליצו על בדיקה לנוכחות הנגיף בתחילת ההריון, לכל הנשים אשר לגביהן אין מידע קודם הנוגע להדבקה בנגיף ה – CMV בעבר.

פיענוח בדיקות הדם (הבדיקות הסרולוגיות)

נוגדנים הם המרכיב העיקרי של מערכת החיסון.

בבדיקות הדם לנגיף ה - CMV  , נבדקים שלושה פרמטרים ובינהם שני סוגי נוגדנים:

נוגדנים מסוג IGG  ונוגדנים מסוג IGM:

נוגדנים מסוג IGG, מהווים הגנה ממושכת לגוף לאחר הדבקה, ותוצאה חיובית שלהם בדם, מראה כי האישה שנבדקה, נדבקה בעבר בנגיף.

נוגדנים מסוג IGM, הם הנוגדנים המופיעים ראשונים לאחר הדבקה ראשונית.

כמו כן, ניתן לבדוק ערך בשם  AVIDITY , אשר בודק את יעילות הנוגדנים מסוג IGG , ולפיכך יכול לעזור לתארך מועד הדבקה משוער.

 קופות החולים משתמשות בערכות מעבדה שונות ולכן, למעבדות שונות, יש סולם ערכים שונה. יחד עם זאת, לפי כל סולמות הערכים, ערך AVIDITY  גבוה, יעיד על הדבקה בטווח של למעלה מ -  3-4 חודשים ממועד ביצוע בדיקת הדם.

 

תוצאות אפשריות:

IGG חיובי ו- IGM  שלילי- התוצאה הכי טובה שניתן לצפות לה. האישה נדבקה בעבר ולא חולה כרגע. גם אם הנגיף שבגופה יתעורר, הסיכון להדבקה ומחלה של העובר נמוך, כך שרוב הרופאים ימליצו שלא לבצע מעקב מיוחד. לגבי הדבקה חוזרת בזן אחר, ראו הדבקה שאינה ראשונית בלשונית השאלות והתשובות.

 

IGG  חיובי ו- IGM  חיובי- תוצאה המראה כי האישה ככל הנראה נדבקה בזמן האחרון. מדוע "ככל הנראה" ולא בוודאות? מכיוון שערך ה - IGM יכול להיוותר חיובי מספר חודשים ואף שנים לאחר ההדבקה הראשונית. בנוסף, תתכן תגובה לא ספציפית מנגיף אחר, שאינו נגיף ה –  CMV , אשר יכולה לגרום לתשובה חיובית כוזבת (False positive) של ערך ה - IGM.

 

IGG  שלילי ו- IGM שלילי – האישה מעולם לא נדבקה בנגיף ה - CMV ואם היא בהריון, או מתכננת הריון בטווח הזמן הקרוב, היא בסיכון להדבקה ראשונית במהלך ההריון ועליה לנקוט משנה זהירות.

במקרה שכזה, הנחיות משרד הבריאות הן כדלקמן:
1. מתן הסבר על הסיכון להדבקה ראשונית בנגיף ה-CMV   והנחיות להקטנת הסיכון להדבקה בנגיף. 2.יידוע נשים המטפלות בפעוטות (אימהות, גננות ומטפלות במעונות וגני ילדים), על הסיכון המוגבר לחשיפה לנגיף ה -  CMV עקב המגע הקרוב עם פעוטות. בנוסף, מתן הסבר על חשיבותה של  הקפדה מירבית על ההנחיות למניעת הדבקה . ראו הרחבה בלשונית השאלות והתשובות.

3. חזרה על הבדיקה הסרולוגית לנוגדני IGG ו -IGM לנגיף ה – CMV  כל 4-6 שבועות עד שבוע 30 להריון.

 

 IGG שלילי ו- IGM חיובי-  תשובה זו יכולה לשקף שני מצבים:

  1. הדבקה טריה בנגיף ה – CMV  , כך שנוגדני ה-IGG עוד לא הספיקו לעלות (במקרה כזה יש לבצע בדיקת דם נוספת לאחר 2-4 שבועות).

  2. תשובה כוזבת (false positive), הנובעת מרגישות של מדד ה -IGM , היכול בטעות להגיב גם להדבקה במזהמים אחרים שאינם נגיף ה - CMV  ושאינם רלוונטים לעובר בהריון.

 

תוצאות נוספות לבדיקות הדם:

 

IGM  גבולי (BORDERLINE) - יכול להראות תחילתה של מחלה פעילה או את סופה. במקרה זה יש לבחון את הנתונים הנוספים כדי לקבוע באיזה מהמקרים מדובר.

VIDAS- שיטה ספציפית יותר למדידת נוגדני IGM , המאפשרת קבלת נתונים מדויקים יותר.

 

 

מגוון האפשרויות והעובדה, שישנן בישראל מעבדות רבות המבצעות בדיקות סרולוגיות לנגיף ה – CMV, מדגישים את החשיבות הרבה לכך, שפענוח בדיקות המעבדה הנ"ל, יעשה על ידי אדם המומחה בתחום וזאת על מנת להימנע ממצבי אבחון יתר או לחילופין מצבי תת אבחון.

תוכלו למצוא את אנשי המקצוע המומלצים בלשונית הטלפונים החשובים.

.תוצאת בדיקת דם במהלך ההריון

החיובית, מראה על מחלה פעילה IGMתוצאת ה

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now