העמותה הישראלית להריון עם CMV מארחת

פתחתנו במסורת חדשה ואחת לתקופה, נארח בקבוצת הפייסבוק שלנו- העמותה הישראלית להריון עם CMV מארחת, רופאים בכירים המתמחים ב-CMV למפגש שאלות ותשובות.

קבוצה זו, על כל הנכתב בה, אינה מהווה תחליף לייעוץ רפואי, הדברים נכתבים כמענה כללי ואינם מותאמים למקרה הפרטני שלך או של ילדך. על מנת לקבל ייעוץ רפואי אישי, יש לפנות לרופא הנשים/הזיהומולוג שלך.
האחריות לבירור הרפואי היא של כותב השאלה בלבד ובשום פנים ואופן לא של העונים בקבוצה.

 

25.3.19 העמותה מארחת את פרופסור יחיאל שלזינגר

פרופסור יחיאל שלזינגר הינו מומחה ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות

והמנהל הרפואי בבית החולים וילף לילדים, המרכז הרפואי שערי צדק.

את לימודי הרפואה רכש באוניברסיטה העברית בירושלים, התמחה ברפואת ילדים

בבית החולים שערי צדק ובהמשך התמחה במחלות זיהומיות בארה"ב.

שנים רבות מתמקדת עשייתו של פרופ' שלזינגר ב - CMV בהריון, הן בייעוץ לנשים הרות והן בטיפול בילודים שנפגעו ובמקביל הוא מנהל שנים רבות מעבדת מחקר העוסקת בהיבטים שונים של נגיף ה CMV באשה ההרה, ובילוד.

פרופ' שלזינגר הינו ממובילי המהפך בגישה לניהול הריון CMV בישראל, ואחד החוקרים והקלינאים המוערכים בתחום, נוכח ניסיון רב השנים בליווי הריונות וילדי CMV.

 

שאלה: 

אני בשבוע 24 לאחר מי שפיר חיובי והדבקה בשבוע 7.
רציתי לשאול 2 שאלות:

1. אשמח לדעת מה הסיכוי לפגיעה בשמיעה? הבנתי שיש כ7% סיכוי ללקות שמיעה ועוד כ7% לליקוי שמיעה שיתפתח במהלך השנתיים הראשונות? אשמח לסדר בנושא..

2. מה הסיכוי לחרשות דו צדדית? בכל מקום כתוב שזה יחסית נדיר אבל אשמח לדעת יותר במדויק.. בהתייחס לכך שנדבקתי בשליש הראשון.

פרופ' שלזינגר:

1. אכן, סדר גודל כזה, אולי אפילו 10% ו-10%. כמובן מדובר על "לקות שמיעה" בדרגות שונות, לאו דווקא חרשות מלאה. מזכיר לך שאם סקירות חוזרות תקינות ממש עד סביב שבוע 32 או משהו כזה (ובוודאי אם גם MRI עוברי תקין) - אנחנו מדברים רק על שמיעה ולא על פגיעה נוירולוגית התפתחותית. בנוסף, ממחקר גדול שהתפרסם לפני כשנה באוסטרליה וסרק הרבה מאמרים בנושא מתברר שאם הילד נולד לגמרי תקין, למרות שיש סיכוי כאמור להופעה מאוחרת של פגיעה בשמיעה, אין פגיעה התפתחותית עתידית בכלל.

2. אין לי נתון מדוייק לגבי חרשות דו"צ, גם לא אחרי הדבקה מוקדמת בהריון. יתכן שמישהו בדק זאת אך אני לא ער לכך, ואכן זה בהחלט נדיר. בהצלחה!

המשך שאלה:

האם ה10% של הירידה בשמיעה המאוחרת הם אחרי הטיפול התרופתי?
פשוט הבנתי שבחלק מהמקרים התרופה יכולה להחזיר שמיעה שהתדרדרה.

פרופ' שלזינגר:

יש על זה נתונים שונים. לפי המחקר האמריקאי הגדול שביסס את כל נושא הטיפול (kimberlin 2013, new england journal of medicin), זה בעיקר מונע התדרדרות אך לא ממש משפר ברב המקרים, לפי נתונים של פרופ' אמיר משניידר - זה בהחלט גם משפר.

שאלה:

בהריון גילו לי הדבקה של cmv ללא ידיעה למועד הדבקה, כיום הילדה בת שנה ו 3 חודשים נדבקה ב cmv על פי הרופא מחלת הנשיקה, טען שצריך להזהר מנשים בהריון, השאלה שלי היא האם אני צריכה לחכות כחצי שנה פלוס מינוס עד שתחלוף לה המחלה עצמה או שניתן להכנס להריון ללא כל חשש כי כבר היה לי cmv חיובי? האם יש קשר להדבקה שלי בהריון לcmv שיש לה עכשיו למרות שאחרי לידה הכל הבדיקות יצאו תקינות?

פרופ' שלזינגר:

יש פה הרבה בלבולים.
1. אני מבין שמהזיהום שהיה לך בהריון הילדה לא נדבקה, זה מצוין.
2. אני מבין מהרופא שלכם שבלי כל קשר להריון, כנראה שעכשיו יש לה "מחלת הנשיקה" עקב CMV.
3. אין לזה כל קשר למה שהיה לך בהריון.
4. עכשיו המחלה שלה איננה מסוכנת כלל (יש בזה יתרון, כשהיא תהיה גדולה לא תקבל CMV ראשון בחייה כשהיא בהריון ויחסך לה כאב ראש גדול...).

. היא אכן מדבקת את הסביבה וחשוב שנשים בהריון או מדוכאי חיסון יקפידו על היגיינת ידים טובה אחרי שמתקרבים להפרשות שלה. לא מעבר לזה, היא לא מדבקת באויר אלא רק במגע קרוב.
6. אין מה לדבר על המנעות שלך מהריון עקב ה-CMV שלה עכשיו. מזכיר לך שההמלצה לחכות חצי שנה היא לאשה שלה עצמה יש CMV, לא כזו שנחשפה למישהו אחר עם CMV, אחרת לא תוכלי להרות לעולם, תמיד יכולה אולי לקרות חשיפה כזו.
7. כשתהיי בהריון - מומלץ כמו כל אשה אחרת בהריון לעשות מה שניתן למניעה של זיהום חוזר, שזה אומר בעיקר זהירות עם הפרשות של ילדים קטנים - שלך או של אחרים.
8. ואחרי כל הדיבורים - צריך שיהיה ברור - אין 100% ברפואה, לא אני ולא אף אחד אחר יכולים להבטיח אפס סיכון, בעיקר עקב התופעה האפשרית וקשת האבחון של זיהום חוזר.

שאלה:

יש לי ילדה אסימפטומטית. 
עשינו בזמנו בדיקת ברה שיצאה תקינה ואנו במעקב שמיעה ועיניים.
כרגע היא בת שנה ושמונה וחצי חודשים ועדיין לא הולכת, מקריאה באינטרנט אני חושדת שהוירוס פגע לה במערכת הוסטיבולרית ובגלל זה יש לה בעיה בשיווי משקל. היא הולכת כמה צעדים ונופלת.
הייתי רוצה לדעת כיצד וירוס ה- cmv יכול להשפיע על המערכת הוסטיבולרית? כיצד ניתן לטפל בזה? מי יכול להעריך את הפגיעה והטיפול? אודיולוג? זיהומולוג? האם יש לך המלצות למי לפנות?

פרופ' שלזינגר:

יתכן שזה מתואר, אך ככל הנראה נדיר ביותר. אני מעולם לא ראיתי, ועל כל דבר בעולם אפשר למצוא דיווח באינטרנט שאינני בטוח מהי מהימנותו. יש לי הרגשה שמדובר במקרים עם פגיעה קשה, שאז במסגרת הפגיעה המוחית הנרחבת יש גם פגיעה וסטיבולרית, לא כממצא בודד.
כרופא ילדים נראה לי שזה פשוט לוקח לה קצת יותר זמן מאחרים.

גם אם זה נגרם (תיאורטית להערכתי) מהנגיף, אין שום מידע שטיפול אנטי נגיפי משפיע על זה, באף אחד מהמחקרים בנושא הטיפול שאני מכיר לא מופיעה בעיה וסטיבולרית כאינדיקציה לטיפול.

סיכום - אני מאמין שצריך סבלנות, לוקח לה יותר זמן מלאחרים, ובסוף תלך ותרוץ כמו כולם.
אם הבעיה תתמיד צריך ללכת לנוירולוג שיבדוק אותה ויעשה בדיקות הדמיה שמא יש בעיה אורגנית בלי קשר ל-CMV. כאמור אני לא הייתי נלחץ בשלב זה.

שאלה:

נדבקתי סביב שבוע 24, אולטרסאונד תקין ומי שפיר חיוביים.
מספר שאלות:
1. מה הסיכויים שתהיה פגיעה כלשהי לעוברית שלי ומה הסיכויים לפגיעה בשמיעה? 
2. אם הבדיקות המכוונות תקינות, הפגיעות המדוברות הם רק פגיעות שמיעה?
3. איזה בדיקות יש לבצע לאחר הלידה?

פרופ' שלזינגר:

הדבקה של האם בשבוע 24 זה סה"כ חדשות טובות, כי למרות שיש סיכוי גבוה יחסית שהנגיף יעבור לעובר (כפי שקרה אצלך), הסיכוי שהוא גם יפגע מזה יורד משמעותית לעומת הדבקות במחצית ההריון הראשונה. במחצית ההריון הראשונה אנו אומרים שמתוך הנדבקים 80% בריאים, 10% עם פגיעות קשות ו-10% עם פגיעות קלות= בעיקר פגיעה בשמיעה. המספרים הללו הרבה יותר נמוכים בהדבקה מאוחרת. סקירות תקינות עד שבוע 30-34 עם או בלי MRI שוללות כמעט לחלוטין פגיעות קשות (כמעט, אין 100% ברפואה) אין דרך שלול פגיעות קלות =שמיעה) בעובר, וזה כאמור עד 10% וכנראה הרבה פחות מזה בהדבקה מאוחרת.

2. אחרי הלידה יבצעו לתינוק מס' בדיקות שמוכרות בכל בתי החולים בארץ: US מח, קרקעיות עיניים, ובדיקת שמיעה BERA. בחלק מהמקומות חלק מהבדיקות, בעיקר בדיקת BERA, מבוצעות באופן אמבולטורי (אחרי שמשתחררים הביתה). חשוב שיבוצע תוך חודש מהלידה, ואם בכל זאת מוצאים משהו לא תקין בתינוק, מטפלים בו משך 6-12 חדשים (תלוי באיזה מרכז...) בתרופה נגד CMV. זה סיפור ארוך שחבל להכנס אליו אם אין בו צורך.
כאמור, וזה העיקר, מראש את שייכת לקבוצה עם הסיכון הנמוך ומותר להיות מאד אופטימי.

שאלה:

אני בשבוע 17+4 עם הדבקה ראשונית בשבועות 11-13. מתכננת לעשות מי שפיר בשבוע 22. אשמח לדעת בבקשה האם ניתן לעשות סקירה מוכוונת החל משבוע 20 לפני מי שפיר? בנוסף אשמח לדעת האם ניתן לשלול ב100% פגיעה מוחית על סמך סקירות מוכוונות, mri

פרופ' שלזינגר:

לגבי הסקירה בשבוע 20 לפני מי שפיר, זו שאלה לרופאי הנשים, אני אינני מבצע סקירות בעצמי. אבל לא ברור לי למה את צריכה את זה, נראה לי שסקירה תמיד יותר אמינה ככל שנעשית מאוחר יותר. מי השפיר יתנו תשובה ברורה לגבי הדבקה. אם הם שליליים - זה מאד אמין ומרגיע (אכן יש דיווחים על הדבקת העובר לאחרי מי שפיר שליליים אך זו הדבקה מאד מאוחרת שאיננה כרוכה כמעט אף פעם בפגיעה עוברית). אם הם חיוביים ותבחרי להמשיך את ההריון, אכן סקירות חוזרות (בידיים טובות, עד שבוע 30-34 או משהו כזה) ובוודאי גם MRI תקין שוללים ברמה כמעט מוחלטת פגיעה התפתחותית נוירולוגית (לא שוללים כידוע פגיעת שמיעה). עבודה חדשה יחסית מישראל הראתה זאת יפה. אין 100% בשום דבר ברפואה אף פעם. 

שאלה:

אני בשבוע 27, הידבקות ראשונית סביב ההתעברות. מי שפיר חיובי. 
אחרי סקירה אחת מכוונת בינתיים, כל הסקירות עם תוצאות טובות.
נקבעה עוד סקירה ו MRI להמשך, ואני תוהה לגבי כמה דברים:

אם עד עכשיו הכל תקין, מה ההסתברות לתחלואה נוירולוגית שהיא מעבר לשמיעה?
האם זה משהו שאוכל "להרגיש", או שזה משהו שניתן לראות רק בסריקות?
כלומר - האם עליי להיות יותר במעקב על תנועות עובר, או משהו בסגנון?

בנוסף, אני תוהה לגבי ההמשך.
לגבי הריונות הבאים, האם גם שם אצטרך לבצע מי שפיר וסקירות, האם עליי להתנהל שונה לקראת ההריון הבא...

פרופ' שלזינגר:

הסקירות עד כה מעודדות מאד, צריך להמשיך סקירות עד שבוע 30-34 וכן MRI. אם הכל תקין כמעט בטוח (אין 100%) שנשארות רק בעיות שמיעה אפשריות ולא מעבר לזה. אם תהיה ח"ו פגיעה קשה בעובר קרוב לוודאי שיראו זאת, לא ידוע לי משהו מיוחד על תנועות וכו', ברור שבכל מקרה שמשהו חשוד בכיוון זה - יש לפנות מייד לרופא הנשים.
ההריון הבא אמור להיות רגיל, כמו כל הריון אחר ולא כמו הריון בסיכון ל-CMV.

שאלה:

היי ,האם מותר להניק תינוק שאמא חלתה בcmv במהלך ההיריון?

פרופ' שלזינגר:

בהחלט מותר להניק. אם האמא חלתה והדביקה את העובר ברחם - הוא כבר מודבק, ההנקה לא תזיק לו. אם הוא לא נדבק ממנה עד הלידה (יודעים זאת ע"י בדיקת שתן או רוק של התינוק אחרי הלידה) - הוא יכול אכן להדבק ע"י ההנקה אבל אין לזה חשיבות, אין שום פגיעה התפתחותית או אחרת לתינוק שנדבק ב-CMV אחרי הלידה. לעיתים יש לו מחלה של חום ותסמינים נוספים אך אין כל נזק קבוע מזה. אפשר אפילו לראות בזה יתרון אם זו בת - בטוח שכשתגדל ותהיה בהריון לא יהיה לה זיהום ראשוני ב-CMV במהלך ההריון והיא לא תצטרך לעבור את הבלגן שאתן עוברות....

שאלה:

אני עם cmv חיובי כבר 9 שנים, במהלך ההריון הראשון רצו לשלול הדבקה שניונית אז עשיתי בדיקת מי שפיר ו 3 סקירות מכוונות מעבר לנדרש, האם גם בהריון הבא אצטרך להתנהל כך? במידה וכן, מתי מומלץ לעשות בדיקת מי שפיר?

פרופ' שלזינגר:

אני מעריך שכוונתך "CMV חיובי כבר 9 שנים" היא ל-IGM חיובי (כי IGG חיובי לכל החיים בכל אשה שנדבקה בעבר ועל זה לא היו עושים שום סיפור). אנחנו מכירים היטב את התופעה של IGM חיובי קבוע, אם כי 9 שנים זה ממש המון. אין לנו הסבר טוב לזה אבל אין זה אומר שהנגיף ממשיך להיות "פעיל" כל השנים, אלא משהו על הדרך הייחודית של ייצור הנוגדנים של כל אשה. לכן מבחינתי IGM קבוע איננו מחייב התייחסות מיוחדת אלא כהריון רגיל, ולכן גם לא נראה לי צריך לבצע מי שפיר. אני חייב להזכיר שבכל אשה שהיה לה בעברה CMV (מעריך סביב 80% מההריונות בארץ, אין מידע עכשווי מבוסס), קיים תמיד הסיכון של זהום שניוני שאיננו יודעים כל כך לזהות בזמן אמיתי ולכן בהגדרה, לעולם אין הריון שהוא לחלוטין בטוח מפני CMV, ולעולם לא אוכל להתחייב ב-100 אחוז.

5.11.18 העמותה מארחת את פרופ' שלמה ליפיץ

פרופסור שלמה ליפיץ הינו אחד המומחים המובילים בארץ ובעולם במעקב ובליווי נשים שנדבקו ב CMV,

מנהל המכון להדמיה ברפואת נשים ורפואת העובר, באגף נשים ויולדות בבית החולים על שם שיבא

ובנוסף מנהל את המרפאה הייחודית של זיהומים בהיריון, ובעיקר של נשים שנדבקו ב cmv וזאת משנת 1991.

פרופ׳ ליפיץ מכהן כפרופסור מן המניין בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ועוסק ומוביל

מחקרים חשובים בתחום ההריון עם CMV. עבודותיו, בשיתוף עם צוותו, פורסמו במיטב העיתונים הגינקולוגיים.

שאלה:

גיליתי הדבקה בשבוע 8 התוצאה גבולית והומלץ לי לבצע מי שפיר. במידה והמי שפיר יוצא שלילי, מה הסיכוי שהעובד נדבק בכל זאת ומה הסיכוי שיהיה לו משהו כתוצאה מההדבקה?

פרופ' ליפיץ:

כאשר בדיקת מי השפיר מבוצעת בזמן (לפחות 7 שבועות ממועד ההדבקה ולפחות בשבוע 21 מלא), תשובה שלילית מבטיחה בסבירות מאוד גבוהה שהעובר לא נדבק. יש מקרים בודדים בהם בכל זאת יש עדות לאחר הלידה להמצאות הנגיף בשתן, כלומר בכל זאת היתה הדבקה, אבל מנסיוננו במקרים אלו , כשהדיקורים היו שליליים, לא היתה עדות לפגיעה בילדים.

שאלה:

מבחינת סיכויי ההדבקה- האם יודעים להגיד מה הגורמים מתוך אותם 35 אחוז מהעוברים שנדבקים שגורמים לחלק מהעוברים להידבק ולחלק לא?

פרופ' ליפיץ:

אנחנו יודעים היום שנשים שהיתה להן מחלה קלינית משמעותית, כלומר מחלת חום קשה, סיכויי ההדבקה של עובריהן משמעותית גבוהים הרבה יותר מאשר נשים שהיו א סימפטומטיות. בנוסף, לא מדובר בוירוס אחד, אלא בזנים שונים שכנראה יש הבדלים בינהם. גורם חשוב שלישי האם תהיה הדבקה או לא, הוא השבוע בו נדבקה האם. ככל שההריון מתקדם יותר, סיכויי ההעברה לעובר גבוהים יותר, אולם לשמחתנו, במצבים אלו, הסיכון לפגיעות יורד, כלומר, הדבקת העובר בשליש ראשון מתרחשת בשכיחות קטנה יותר מאשר הדבקה בשליש השלישי, אבל חומרת הפגיעות ושכיחותן גבוהה יותר.

שאלה:

הדבקה ראשונה בשבוע 4 ומי שפיר שנעשו בשבוע 23 יצאו שליליים ל CMV. מה הסיכוי שהעובר יידבק בכל זאת במהלך ההריון? ומה הסיכוי לפגיעה אם כן?

פרופ' ליפיץ:

סיכויי ההדבקה במצב כפי שתיארת נמוכים ביותר ולכן גם הסיכוי לפגיעה הוא זניח.

שאלה:

מהי סקירה מכוונת ומתי מתחילים לבצע סקירות מכוונות ?

פרופ' ליפיץ:

כידוע בהריון אנו ממליצים לבצע באופן רוטיני סקירה מוקדמת בשבוע 14 עד 16 וסקירה מאוחרת בטווח השבועות 20-24. כאשר יש עדות בדיקור מי שפיר להדבקת העובר (בדרך כלל התשובה מתקבלת סביב שבוע 22), אנו ממליצים בנוסף לסקירות הרוטיניות לבצע סקירות מכוונות. סקירות אלו מבוצעות אחת ל3-4 שבועות ובהן נסקרים האתרים בהם הוירוס עשוי לבוא לידי ביטוי או לפגוע, בעיקר במוח העובר. לדוגמא, בסקירה מכוונת אין צורך לסקור את כפות הידיים ולראות שיש 5 אצבעות, כי זה נעשה בסקירה הרוטינית ועל זה הוירוס אינו משפיע. לעומת זאת, יש לסקור היטב את מוח העובר מכיוון ששם יכולים להיות הממצאים שעלולים לגרום לעיקר הנזק ליילוד. כהשלמה לבדיקות האולטרסאונד מומלץ לבצע בשבועות 32-33 להריון בדיקת MRI למוח העובר

שאלה:

ידוע כי ככל שהריון צעיר יותר כך סיכויי ההדבקה נמוכים יותר אך הסיכוי לפתח פגיעות משמעותיות גבוה יותר. האם הסטטיסטיקה שונה כשמדובר בהדבקה סביב מועד ההתעברות? 

פרופ' ליפיץ:

הדבקות סביב ההתעברות (הדבקה המתרחשת כ6-8 שבועות בטרם ההתעברות ועד כ6-8 שבועות לאחריה) מלווה בשיעור נמוך יחסית של הדבקת העובר. מנסיוננו בתל השומר, מדובר בשיעור הנמוך מעשרה אחוזים להדבקת העובר, אולם במידה ויש עדות שהעובר נדבק, סיכוני הפגיעה הם כמו אלו של הידבקות בשאר שבועות הטרימסטר הראשון.

שאלה:

האם לידה עם cmv שונה מלידה רגילה?

פרופ' ליפיץ:

הלידה אינה שונה. כאשר מגיעים לחדר לידה יש לידע את הצוות שמדובר בעובר שנדבק בCMV במהלך ההריון על מנת שצוות מחלקת היילודים ידע על כך ויוכל לבצע את הבדיקות המתאימות לאחר הלידה ואם יש צורך לטפל ביילוד.

שאלה:

איך ניתן להסביר לדעתך את הפער בגישות בין ישראל ליתר העולם בכל הנוגע לcmv מולד ?

פרופ' ליפיץ:

בישראל קיימת מודעות גבוהה יותר לנושא הCMV, כפי שקיימת מודעות גבוהה יותר גם לבעיות אחרות העשויות להיות בהריון, כמו נשאות ההורים למחלות גנטיות שונות. מבחינה זו, ישראל מתקדמת יותר מאשר מרבית הארצות בעולם. הדבר נובע כנראה הן ממודעות גבוהה יותר של המערכת הרפואית והן של הנשים ההרות עצמן.

שאלה:

מה הוא הסיכון שאישה לוקחת אם היא מחליטה להמשיך את ההריון של עובר שנדבק בנגיף ?

אותי באופן אישי מפחיד שהרופאים שמבצעים את הסקירה יהססו במקרה של ממצא ואולי ימליצו להמשיך את ההריון למרות הסיכון.

פרופ' ליפיץ:

כאשר יש עדות להדבקת העובר, הסיכונים הם במספר היבטים.

1. גם אם כל בדיקות ההדמיה תהיינה תקינות (אולטרסאונד וMRI), בעיקר כאשר מדובר בהדבקות במחצית הראשונה של ההריון, עדיין לא ניתן לאבחן מי מהיילודים יסבול מבעיות שמיעה ומה תהיינה חומרתן של בעיות השמיעה. לשמחתנו במרבית המקרים, לא מדובר על פגיעות קשות המתבטאות בחרשות דו צדדית, אלא במיעוט קטן של המקרים.

2- קיים סיכון מסויים שממצאים לא תקינים אצל העובר יתגלו רק בשלבי הריון מתקדמים לדוגמא, רק לאחר בדיקת הMRI, המבוצעת בשבוע 32 להריון ואז יהיה צורך להתמודד עם הפסקת הריון מאוחרת. למזלנו שיעור המקרים הללו הוא קטן. 
רצוי לבצע את הסקירות ואת הייעוצים בהתאם, אצל רופאים המנוסים במעקבים אחרי נשים בהריון עם הדבקה בCMV.

שאלה:

ההדבקה אצלי קרתה סביב שבוע 23. בבדיקת מי שפיר - העובר נדבק. מה הגישה היום לגבי התרופה האמורה למנוע ירידה בשמיעה? האם זה באמת מונע? מה ההשלכות או תופעות הלוואי?

פרופ' ליפיץ:

הטיפולים מתחלקים לשניים. 
1. טיפולים בזמן ההריון- היתה מחשבה שניתן יהיה לטפל בנשים שנדבקו בהריון בCMV בתרופות כמו אימונוגלובולינים, בשלב זה, המידע אינו מוצק , לכן לא שכיח ולא מקובל לטפל במהלך ההריון.
2. טיפול בילוד לאחר הלידה- לא מטפלים בכל יילוד שנולד עם עדות להדבקה בCMV, אלא רק בקבוצה מסויימת של ילדים סימפטומטיים,או כאלו שבהם יש גם עדות לממצאים הדמייתיים לאחר הלידה או עדות לפגיעה בשמיעה. 
הטיפולים מורידים את שיעור וחומרת הפגיעות במערכת השמיעה.

שאלה:

האם נמצא קשר בין הדבקה בcmv מוכחת במי שפיר ושתן ראשוני לבין שבירת עקומות (אורך במקרה שלנו) בילוד א-סמפטומטי ?

פרופ' ליפיץ:

וירוס הCMV עשוי להשפיע על הגדילה, אבל מדובר יותר בגדילת העובר ברחם. מנסיוננו, האטה בגדילה תוך רחמית כממצא בודד ללא סימנים אחרים אצל העובר, לא הראו פגיעות רבות יותר אצל הילודים. האטה בגדילה שמתרחשת לאחר הלידה של יילוד שנולד במשקל תקין, לא בהכרח קשורה להדבקה בCMV.

שאלה:

מה אנחנו יודעים לגבי מועד ההדבקה בCmv ביחס לסיכון הדבקת העובר?

פרופ' ליפיץ:

הדבקות המתרחשות בשליש הראשון להריון בעלות פוטנציאל לפגיעה שכיחה יותר בעוברים. אומנם שיעור ההדבקה של העובר בשליש הראשון הוא בסביבות 20-30 אחוז, אולם אלה מבין העוברים שנדבקו, יש לעקוב אחריהם בקפדנות יתרה. הפגיעות המשוייכות לוירוס הCMV, הן בתחום השמיעה, ראיה, התפתחות, למידה ועד כדי שיתוק מוחין (C.P) . שיעור הפגיעות הכולל בהדבקות בשליש ראשון הינו סביב 15%. אולם כאשר בדיקות ההדמיה לאורך ההריון תקינות ( אולטרסאונד וMRI), עיקר הבעיות המשוייכות לCMV הן בתחום השמיעה ומתרחשות בסדר גודל של כ15-18אחוז.  הדבקה שמתרחשת בשליש השלישי להריון, כמעט ואינה מלווה בשום נזקים לעובר וליילוד

שאלה:

כמה חשוב לעשות את דיקור מי השפיר והאם ניתן לוותר עליו ?

פרופ' ליפיץ:

המלצתנו כיום לבצע את דיקור מי השפיר מכיוון שעבודות מחקר שונות שהתבססו רק על מעקבים הדמייתיים, הראו שיעילות המעקב אחר הממצאים (בעיקר באולטרסאונד) היתה הרבה פחות טובה מאשר באותם מקרים שהיה מידע האם העובר נדבק או לא נדבק במהלך ההריון. יש לציין שבזמן הדיקור נלקחת גם בדיקה גנטית כך שמקבלים מידע גם באספקט זה. אכן יש נשים שמסרבות לבצע דיקור מי שפיר וההתייחסות אליהן, כאילו העובר נדבק מבחינת ביצוע בדיקות האולטרסאונד והMRI.

שאלה:

אני בשבוע 35 ומתלבטת היכן ללדת.
יש לי עוברית עם cmv חיובי שנתגלה במי שפיר.
תהיתי מה חשיבות הבדיקות השמיעה ישר לאחר הלידה, ואם נעשה אותן מס' ימים לאחר הלידה ולא באותו יום,האם יש לכך חשיבות.
ואם אלד בביהח שאינו תל השומר,האם אוכל להגיע אליכם לביצוע הבדיקות.

פרופ' ליפיץ:

אין חשיבות גדולה היכן יולדים מכיוון שהפרוטוקולים של בתי החולים במקרה של מי שפיר חיובים די דומים. היתרון בבתי חולים כמו בתל השומר, שיש מכון שמיעה. בדרך כלל הבדיקה לא מבוצעת ביום הלידה, אלא לפי קביעת תור ע"י מחלקת הילודים. ישנה אפשרות לקבוע תורים לבדיקות בתל השומר גם אם לא ילדת בבית החולים בהתאם להפניה וטופס 17

6.8.18 העמותה מארחת את פרופסור גוסטבו מלינגר

פרופ' מלינגר הינו מנהל חטיבת האולטרסאונד המיילדותית בבית החולים ליס ליולדות, במרכז הרפואי תל אביב

סוראסקי מאז שנת 2013.

לפני כן, משנת 1994 ועד שנת 2012 כיהן פרופ' מלינגר כמנהל האבחון הטרום לידתי במרכז הרפואי וולפסון.

פרופ' מלינגר הינו הנשיא בפועל של האגודה הישראלית לאולטרסאונד במיילדות ובגינקולוגיה ומכהן

כפרופסור קליני בבית הספר לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת ת"א.

בנוסף, חבר פרופ' מלינגר במועצת המנהלים של האגודה הבינלאומית לאולטרסאונד במיילדות ובגינקולוגיה.

תחום המחקר העיקרי של פרופ' מלינגר הינו המוח העוברי, ומחקריו של פרופ' מלינגר בתחום ה CMV העוברי, היוו בסיס לפרוטוקולים הקליניים שבהם נעשה שימוש כיום ברחבי העולם.

פרופ' גוסטבו מלינגר נולד במונטווידאו, אורוגוואי ומאז 1973 מתגורר בישראל. הוא נשוי לד"ר פטריסיה מלינגר ואב לשלושה ילדים.

 

שאלה: 

ההדבקה של אשתי הייתה בשבוע 14-15, לא יודעים מדויק. הייתה סקירת מערכות בשבוע 22 והתוצאות היו נראות תקינות.
הייתה בדיקת CMV בבלינסון בשבוע 26 וגם שם נאמר לנו שהכל נראה טוב.
אנחנו ממשיכים לעשות בדיקה אחת לחודש.
השאלה שלי:
1. הרופא שלנו, לא ממליץ כל כך על מי שפיר ב32
יש המלצה?
2. אם עד עכשיו התוצאות טובות, האם זה סימן טוב להמשך?
3. המליצו לנו להמשיך בדיקות CMV כל חודש ולעשות MRI בשבוע 36 אם אני זוכר נכון

פרופ' מלינגר:

1. ברפואה לרוב יש מספר דעות בכל נושא, ונושא ה CMV בהריון אינו חריג. במצבים האלה בדרך כלל לכל גישה יש יתרונות וחסרונות. הגישה שלא לבצע דיקור מי שפיר מוכרת ואני בטוח שהרופא הסביר לכם למה הוא סובר כך. לכן אני אסביר לכם את הגישה השנייה: למרות הסיכון הקטן של לידה מוקדמת לאחר דיקור מי שפיר, דיקור שלילי (כלומר אין CMV), יחזיר את ההריון ומאוד ייתכן שגם את החיים שלכם אל מסלול של חוויה חיובית. מצד שני, דיקור עם CMV חיובי, יאפשר לבודקים להתייחס לממצאים שעלולים להופיע בהמשך בבטחון רב יותר ובידיעה שהממצאים האלו, קרוב לוודאי, אינם כוזבים. מבלי לבצע דיקור, אתם עלולים למצוא את עצמכם בשבועות מאוד מתקדמים עם חשד לממצא שאינו ברור.

2. זה סימן מעולה אך על פי נסיוננו וכאשר הבדיקה מבוצעת בטכניקה טובה, הסיכון להופעה מאוחרת של ממצאים עלול להגיע ל כ - 10%.

3. בדרך כלל ה MRI מבוצע בין שבועות 32 ל 34

שאלה: 

במידה ומי השפיר יוצאים חיובים, ובכל הסקירות שלאחר מכן לא רואים שום ממצא מוחי, האם ניתן להניח שבוודאות אין לעובר שום פגיעה מוחית?

פרופ' מלינגר:

ניתן להניח אך לא בוודאות. ההערכה שלנו שאם ההדמיות תקינות הסיכון לפגיעה מוחית אינו שונה בהרבה מזה של האוכלוסייה הרגילה.

שאלה: 

שלום פרופ' מלינגר.
יש לי ולבעלי מספר שאלות:
- מה הסיכויים שלמרות שכל הבדיקות תקינות בMRI ובסקירות, תהיה פגיעה בעובר (כולל פגיעה בשמיעה וגם לא כולל...)
- מצאו לנו בסקירה הממוקדת בשבוע 29 ממצא של interupted inferior vena cava wih azygous continuation - האם יכול להיות בין זה קשר לCMV (מי שפיר חיובי, הדבקה בשבוע 9)?
-לפי מה שאתה רואה, האם ביטוי חריף של הCMV אצל האם (אני למשל חליתי במחלת הנשיקה שנמשכה כחודש וחצי), נמצא בקורלצייה עם חומרת הפגיעה בעובר, או עם סיכויי ההידבקות שלו?
-בקרוב נעשה MRI מוח עוברי, הבנו שיכול להיות false positive בבדיקה. בכמה מקרים מתגלה משהו בבדיקה (true+false) מסך הבדיקות שמגיעות. האם יש סיכוי גבוה שימצאו איזשהו ממצא?

פרופ' מלינגר:

א. הסיכון קטן מאוד.

ב. לא עד כמה שידוע לי.

ג. יש על הנושא הזה ויכוח בספרות. לעניות דעתי בהעדר ממצאים הדמייתיים, הפרוגנוזה דומה למקרים אחרים ב CMV.

ד. ע"פ עבודה שפרסמנו לאחרונה הסיכון לתוצאה כוזבת חיובית יחסית גדול. לעומת זאת, כאשר הבדיקות תקינות הסיכון להפרעות בהתפתחות קטן והסיכון להפרעות בשמיעה נמצא בין 5-7%. חרשות מוחלטת נדירה מאוד אך קיימת.

שאלה: 

ההדבקה היתה בשבוע 8, ה- CMV AVIDITY היה 0.16. עד כה השקיפות והסקירות היו תקינות, הומלץ על מי שפיר בשבוע 20 ומעלה. עם זאת, אתמול בסקירה הרופא אמר כי לא רואה שום סיבה לדאגה מבחינת ה- CMV היות ופעמיים (בבדיקה הראשונה וזו שלאחר שבועיים) התקבל ערך ה - CMV IGM ADD VIDAS כשלילי. לטענתו, ברגע שערך זה יוצא שלילי אין הדבקת CMV. האם זה נכון?

פרופ' מלינגר:

המעקב של CMV הינו על פי תוצאות IGG. תוצאה של AVIDITY 0.16, במידה ולא מדובר בטעות, מצביעה על מחלה יחסית חדשה. מכאן שיש להתייחס להריון כהריון עם חשד ל CMV. להערכתי, הרופא המטפל יבקש לחזור על בדיקת הAVIDITY בפער של שלושה שבועות על מנת לוודא שאכן הAVIDITY עולה. במקרה שלכם, הייתי ממליץ באופן חד משמעי על ביצוע דיקור מי שפיר והמשך מעקב על פי הממצאים.

שאלה: 

שלום פרופסר מלינגר
האם בחייך המקצועים יצא לך לפגוש מישהי שהיה לה הריון cmv מהדבקה ראשונה וקרה לה שוב מהריון אחר התעוררות או ריאקטיבציה של הזיהום ושוב היה עובר עם מומים? עברתי תקופה לא קל עם עובר עם מומים חריגים ומפחדת שחס וחלילה יקרה לי שוב כי יש לי ילד קטן בבית

פרופ' מלינגר:

לצערי כן, אך, הסיכון לכך קטן מאוד ועוד יותר קטן היות ואני בטוח שבמהלך ההריון הבא תעשי את המעקב הכי טוב שאפשר.

המשך שאלה: 

לפי מה שידוע לי בהריון שני אחרי הדבקה לא עושים סקירות בגלל שהסיכוי להדבקה נמוך. למה אתה מתכוון כשאתה אומר תעשי את המעקב הכי טוב שאפשר? מה צריך לעשות בהריון הבא?

פרופ' מלינגר:

אין הגדרה של מה טוב יותר ומה טוב פחות. הכוונה היא להיות במעקב סדיר אצל רופא שמתעסק ברפואת האם והעובר ולבצע את הסקירות במקום מתאים.  בהריון שני המעקב הוא ככל הריון, עם דגש על הסקירה השלישית.

שאלה: 

פרופ מלינגר שלום, זכיתי לעבור את הסקירות המוכוונות אצלך וכך להגיע ללידה כשאני יודעת שהייתי בידיים הכי טובות בתחום! המון תודה! הבת שלי חיובית לcmv ונולדה עם חרשות חד צידית. החשש שלי הוא שכיוון שהיא נפגעה מהוירוס בשמיעה ועדיין בפוטנציאל לפגיעה באוזן השומעת, שהוירוס יכול לפגוע נוירולוגית בתפקודים נוספים. האם יש מחקרים בנושא? האם הפגיעה הפוטנציאלית העתידית היא בשמיעה בלבד?

פרופ' מלינגר:

אני עונה לך כרופא נשים כאשר למעשה כל נושא המעקב בילודים אינו תחום התמחותי. למרות זאת, אציין שבמחקר מאוד גדול שבוצע באנגליה ושוודיה נמצא שהסיכון לפגיעות כלשהן מעבר לשנה הראשונה, זניח. צריכים לזכור שבאחוז מסויים של האוכלוסייה כולל אלו שלא חלו ב CMV עלולים להתפתח הפרעות התפתחותיות גם בגיל מאוחר.

שאלה: 

שלום פרופסור מלינגר,
כשההדבקה בcmv היתה 4-5 חודשים לפני הכניסה להריון, באיזה שבוע מומלץ לעשות סקירה מכוונת מוח?
תודה

פרופ' מלינגר:

לא בטוח שצריך לשנות את מעקב ההריון הרגיל כולל בדיקה בשבוע 24 ו - 32

שאלה: 

שלום פרופ' מלינגר,
יש לי 2 ילדים בבית, אחת בת 3 וילד בן 10 חודשים שבהריון איתו נדבקתי בשבוע 20 בוירוס CMV , לאחר בדיקת מי שפיר נמצא כי נבדק בוירוס, וברוך השם הילד בריא ללא תופעות של הוירוס.
השאלה שלי, היא בהריון הבא, יש צורך בבדיקות מסויימות? האם העובדה שנדבקתי אומרת שאני חסינה לוירוס ? או שיש אפשרות להידבקות נוספת ? 

פרופ' מלינגר:

הסיכון להדבקות נוספת קטן מאוד ואין צורך בשום בירור או מעקב

שאלה: 

שלום פרופ' מלינגר,
מהם הסימנים בהדמיות להדבקה שניונית של CMV? בהריון הבא איזה ממצאים צריכים להעלות חשד להדבקה חוזרת של הוירוס?

פרופ' מלינגר:

באופן כללי הסימנים מבחינת הדמייה הם אותם סימנים. אך, בזיהום משני, לרב אין כלל ממצאים והתינוקות צפויים להיות לא שונים מאלו שללא CMV.

שאלה: 

האם היו מקרים (באיכילוב) בהם הסקירות והmri היו תקינים לחלוטין ועם זאת נולד תינוק בעל פגיעה מוחית (פרט לבעיות שמיעה)?

פרופ' מלינגר:

אני לא מבצע את המעקב לאחר הלידה. ידועים לי בעבר על שני ילדים שנולדו עם פגיעות התפתחותיות חמורות - אחד מהם בשבוע 29. אך, לא ילדים שעברו בדיקות אצלנו בשנים האחרונות.

שאלה: 

מהי חשיבות mri, כשכל הסקירות המכוונות תקינות?

פרופ' מלינגר:

כל בדיקה או רמז לכך שלעובר אין ממצאים תורמים רבות לשקט הנפשי בהריון שהוא לחוץ מאוד. לכן, אם בדיקת ה MRI תקינה על רקע בדיקת אולטראסאונד תקינה, המטופלת מקבלת חיזוק לכך שההריון שלה מתקדם כצפוי. הבעיה בבדיקות הדמייה, גם אולטראסאונד וגם MRI הינה בתוצאות החיוביות הכוזבות וכאן ההתמודדות היא פרטנית בכל מקרה מקרה.

שאלה: 

בהנחה ומי שפיר חיוביים. ויש רק סקירה אחת שהאשה יכולה לעבור אצלכם באיכילוב. באיזה שבוע תמליץ לה להגיע אליכם? את שאר הסקירות נניח תעבור בבית חולים בצפון הארץ. הדבקה בשליש ראשון והאם התשובה תשתנה בהדבקה בשליש שני?

פרופ' מלינגר:

להערכתי היום בכל הארץ הקולגות יודעים לאבחן היטב את המחלה (בהנחה שאת מבינה את מגבלות בדיקות ההדמייה באופן כללי ובמיוחד בנושא ה CMV). אם ההדבקה בשליש ראשון הייתי דוחה את הבדיקה עד כמה שיותר והייתי מבצע אותה בשבוע 33-34 וכנ"ל בהדבקה יותר מאוחרת.

שאלה: 

במידה והמי שפיר יוצאים תקינים בשבוע 21, מה בכל זאת סיכויי ההדבקות של העובר במהלך שאר השבועות בהריון?

פרופ' מלינגר:

למרות שהאפשרות של תוצאה כוזבת של דיקור מי שפיר מתוארת בספרות בנסיון שלנו לא ראינו עוברים שנולדו חיוביים לאחר דיקור שלילי עם פגיעות. כמובן שהדבר תלוי בכך שעבר מספיק זמן בין המחלה לדיקור.

שאלה: 

האם ידוע על מקרים בהם שתוצאות ה MRI היו תקינות, אך תוצאות הסקירה לאחר ה MRI לא היו תקינות?

פרופ' מלינגר:

גם בבדיקת האולטראסאונד וגם בבדיקת ה MRI נמצא מאחרי המכשיר בן אדם שמפרש את הבדיקה. בדרך כלל ה MRI והאולטראסאונד אינם טועים והפירושים והטעויות הם של הבן אדם. כמובן שהיו מקרים בהם הממצאים הופיעו מאוחר יותר או פורשו בצורה לא נכונה. לטעות זה אנושי.

שאלה: 

נדבקתי ב cmv לפני הריון, האם אני חייבת להמתין חצי שנה לפני כניסה להריון או שניתן להסתפק בתקופת המתנה קצרה יותר, נניח 4 חודשים אחרי הדבקה ובהנחה שערכי ה avidity עלו יפה (נניח מעל 65%)?

פרופ' מלינגר:

אין לי תשובה מבוססת בעניין בהיעדר עבודות טובות. ההמתנה המקובלת הינה 6 חודשים אך ההמלצה היא על פי הנסיון. גם אם מישהי נכנסת להריון קודם, כל עוד ההדמייה היא טובה, לא הייתי עושה מזה עניין.

הייתי מבצע סקירה שלישית, שם אמורים לבצע בדיקה יותר פרטנית של המח

19.6.18 העמותה מארחת את פרופסור אפי בילבסקי

קצת עלי:

שמי פרופסור אפי בילבסקי ואני רופא בכיר במחלקת ילדים ג' בשניידר.

אני מומחה למחלות זיהומיות ובשנים האחרונות עובד במרפאת הזיהומים המולדים במוסדנו.

אני תלמידו של פרופסור יעקב אמיר וממנו ירשתי מרפאת ה- CMV המולד.

במסגרת המרפאה אני מיעץ להורים ולילדים עם CMV מולד.

המרפאה הינה הגדולה מסוגה בעולם, והיות ואני מאמין גדול במחקר (וחושב שמחקר הופך רופא ליועץ טוב יותר), אנחנו שמים דגש ביחידתנו על מחקר בנושא CMV מולד.

ישראל נמצאת בחוד החנית בתחום ה-CMV המולד וחלק מכך בזכות המודעות והמחקר בנושא זה שיוצא ממחוזותינו.

 

שאלה: 

היי פרופ' בילבסקי, קודם כל תודה גדולה על פועלך, בפרט בתחום הcmv. אנחנו מטופלים אצלך, ובכל פעם מחדש מתרשמים מהמקצועיות ומהאנושיות יוצאות הדופן שלך.
הבת שלי בת 1.8, עם cmv מולד, אסימפטומטית לחלוטין. אני יודעת שירידה בשמיעה עלולה להתרחש עד גיל 4 או 5 (4 או 5?), והשאלה שלי היא האם ידועה סטטיסטיקה של הופעת ירידה בשמיעה במהלך השנים הללו ספציפית לכל גיל. במילים אחרות, האם ככל שעולה הגיל (מהלידה ועד גיל 4-5) הסיכון לירידה בשמיעה פוחת? ואם כן, מה הסטטיסטיקה בכל גיל?

פרופ' בילבסקי:

תודה רבה לכם על האמון. אני לא מכיר עבודה שחילקה את הירידה המאוחרת בשמיעה (בילדים אסימפטומטים) לפי גיל. השכיחות היא 6% במחוזותינו (בספרות מדברים על 10%). ברור שזה קורה יותר בשנת החיים הראשונה והשניה מאשר ברביעית אבל אחוזים מדויקים אין. הכי מאוחר שלנו היה בגיל שנתיים ותשעה חודשים אבל מעיון בספרות, ישנם מקרים מדווחים עד גיל חמש שנים.

שאלה:

אני רוצה להצטרף לתודות. המסירות ואופן הטיפול שלך בביתנו יוצא דופן ומעורך מאד. הייתי רוצה להבין יותר טוב את התרופה. על מה היא פועלת. האם היא עוזרת גם בהתפתחות הלא שמיעתית. באיזה מקרים היא משפרת שמיעה ובאיזה לא. באיזה סוגי פגיעות בשמיעה היא מועילה. האם היא ניתנת בצורה מניעתית ואם לא מה השיקולים לנתינת התרופה. בנוסף מה אחוזי ההצלחה במקרים שחוזרים ונוטלים את התרופה לאחר סיום הטיפול בעקבות ירידה חדשה בשמיעה?

פרופ' בילבסקי:

תודה לכם קודם כל על האמון. התרופה היא תרופה אנטי וירלית שעובדת על אנזים מסוים בנגיף ומונעת התרבות שלו. למעשה יש רק עבודה אחת שבדקה את השפעת התרופה על התפתחות הילדים ולא רק על השמיעה (קימברלין 2015, NEJM) ושם הוכח שיש לתרופה גם השפעה מיטיבה על ההתפתחות של הילדים. הילדים של קימברלין אינם הילדים שלנו בארץ (שם יש ילדים סופר חולים עם מעורבות מוחית משמעותית, אצלנו פחות) אבל בפירוש אפשר להגיד שלתרופה יש גם השפעה על ההתפתחות מעבר לשמיעה. לגבי השמיעה - הצלחה. התרופה עוזרת בעיקר בפגיעה קלה או בינונית בשמיעה, אחוזים של 70-85% (עבודה שלנו, מחברת ראשונה קרן שחר, ARCHIVES לפני שנה לדעתי). בפגיעה קשה בשמיעה (חרשות) לרוב התרופה לא עוזרת כי ככל הנראה נזק הגדול כבר נעשה ואין הטבה. לגבי התחלת טיפול מחדש אחרי סיום התרופה. תשובה מורכבת ביותר. ברור שילדים שהייתה להם ירידה מולדת בשמיעה שתוקנה באמצעות התרופה הינם בקבוצת סיכון להידרדרות מחודשת אחרי סיום התרופה בגיל שנה. במידה וירידה מחודשת מזוהה אנחנו מתחילים טיפול מחדש ושוב, ההצלחות הן יפות כתלות בכמה מוקדם "תפסנו" את הירידה המחודשת. חשוב להישאר במעקב מסודר ותדיר ולא לפספס בדיקות שמיעה וביקורת. 

 

שאלה:

שלום פרופ׳ בילבסקי, הבת שלי בת שנה וחצי, אסיפטומית ומתוקה(אנחנו במעקב אצלך). קודם כל רציתי להודות לך על כל הפעילות בנושא ועל הטיפול האנושי, המקצועי והמסור.
רציתי לשאול אם לפי המחקרים רואים קשר בין cmv למערכת חיסונית חלשה יותר ומשקל נמוך. והאם יש סיכוי מוגבר יותר לבעיות קשב וריכוז בעתיד.

פרופ' בילבסקי:

תודה רבה לכם על האמון.
אין קשר בין CMV מולד לבין חיסוניות נמוכה יותר. לא ראיתי אף זיהום חריג אצל ה-800 ילדים שעקבנו אחריהם. מזכיר לך מה שתמיד אני אומר:
ילדי ה-CMV המולד האסימפומטי (ולדעתי גם חלק מהסימפטומטים) הם יותר טובים מילדים אחרים. יותר חכמים (עשו סקירת מערכות אצל מלינגר), יותר אהובים (הריון טראומתי) ויותר אלופים (היו במעקב שלי אחרי הלידה... אני צוחק כמובן). לגבי המשקל הנמוך,  יש משקל נמוך יותר בלידה כשאני משווה 100 ילדים עם CMV מולד ל-100 בלי, אבל זה NON ISSUE ולא "אאשים" משקל נמוך של ילד גדול ב-CMV מולד. משקל נמוך בילדים? יש לפנות לרופא ילדים טוב, להערכה קלורית, משפחתיות, אנמיה, צליאק וכדומה.

קשב וריכוז - שוב, שאלות מעולות!
אין אף עבודה שקשרה קשב וריכוז ל-CMV אסימפטומטי. הכול ספקולציות ואני מדבר עם ההורים גם בגילאים של איבחון קשב וריכוז ולא ראיתי עליה בשכיחות.
מקוה שבקרוב אוכל לפרסם עבודה חשובה בנושא חשוב זה.

שאלה:

שלום פרופ' בילבסקי, שאלתי היא מה טווח הוודאות של הסקירות הממוקדות ושל הMRI? כלומר, במידה והכל יצא תקין, האם עדיין יש סיכוי לפגיעה? וגם מה סיכויי ההצלחה בטיפול החרשות אצל ילדי CMV בכל הרמות?

פרופ' בילבסקי:

שאלת מליון הדולר, כי כל פעם שאנחנו חושבים שאנחנו מתקרבים ללדעת הכול, ישנו מקרה חדש שמלמד אותנו.
שלוש פגיעות פוטנציאליות בעוברים עם CMV מולד. כל אחת לחוד וכולן פוטנציאלית ביחד.
1. מעורבות מוחית - ממצאים אופיניים בדרגות חומרה שונות במוח. סקירות סדורות בידייים טובים ו"רשת ביטחון" נוספת של MRI מוח עובר עולות על רוב רובם של המקרים הללו. בטח ובטח הקשים. ראו עבודה של פרופסור אמיר לאחרונה
Amir J, Atias J, Linder N, Pardo J. Follow-up of infants with congenital
cytomegalovirus and normal fetal imaging. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed. 2016 
Sep;101(5):F428-32.

2. שמיעה - נכון שיש יותר ירידה בשמיעה בילדים עם ממצאים לא תקינים בהדמיית מוח, אבל לצערי יש גם ירידה מבודדת בשמיעה דהיינו ילדים עם הדמיה מוחית תקינה שנולדו עם דרגה זו או אחרת של ירידה בשמיעה. זו תמיד הפתעה (אם כי כזאת שהיועצים הטובים מכירים ומחויבים להגיד מראש). אני מעריך שכיחות של כ-5% מהילדים שנדבקו (בערך מחצית מהסימפטומטיים), אבל אין לזה נתונים "בסלע" בספרות (גם בעבודה שציינתי של פרופסור אמיר ניתן לראות סביב הנתונים הללו, ירידה מבודדת בשמיעה). 
3. מחלה וירלית - דהיינו דלקת בכבד ולרוב מעורבות מח עצם (ירידה בספירה הלבנה ובטסיות בתינוק). מחלה מאוד קשה שרמזיה בסקירת מערכות יכולים להיות כבד או טחול מוגדל. מקובל לחשוב שאלו הילדים החולים ביותר ותמיד נראה מעורבות מוחית מסיבית בעוברים אלה, אבל לצערי זה לא תמיד נכון.

לסיכום - פגיעה מוחית משמעותית - אני לא רואה היום במי שהיה במעקב מסודר. שמיעה - סביב 5%. וירלי מבודד - נדיר שבנדיר.

שאלה:

שלום פרופ' בילבסקי, למרות שכבר שאלתי בקבוצה אשמח לשמוע גם את דעתך בנושא:
אני בשבוע 30+3, הידבקות המשוערת סביב שבוע 10,סקירה מוקדמת, מאוחרת ומכוונת (בשבוע 28) תקינות, אקו לב תקין. האם לבצע מי שפיר בשבוע 32 ואז אם העובר נדבק להמשיך בסקירות וMRI או לוותר על מי שפיר ולבצע MRI וסקירות ואם זה יוצא תקין - אפשר להיות רגועה?

פרופ' בילבסקי:

שאלה טובה.
השאלה חוזרת אליך. מה המשמעות מבחינתכם בהנחה שמי השפיר יהיו חיוביים?
האם זה ישנה לכם או לרופאים המטפלים שלכם את ניהול המקרה? האם תגשי להפלה בעקבות מי שפיר חיוביים?

המשך שאלה:

כנראה שלא

פרופ' בילבסקי:

אם התשובה היא חיובית (אני חושב שזאת תהיה שגיאה), אזי יש מקום לשקילת מי שפיר מבחינתכם.
אם התשובה היא שלילית, אז נסמוך יחד על הסקירות הטובות ונקווה שהעובר לא נדבק, ואם נדבק שיהיה אסימפומטי.

המשך שאלה:

אז אשאל עוד שאלה: אם אני כן מבצעת דיקור מי שפיר ויוצא שלילי האם אפשר לוותר על MRI או שכדאי לעשות ליתר הביטחון?

פרופ' בילבסקי:

במי שפיר שליליים הייתי מוותר בסיטואציה שלך על MRI. סקירה בידיים טובות בסיטואציה שלך חשובה לי יותר.

שאלה:

מצטרפת לתודות על הטיפול המסור והמקצועי שלך בנו ובכל נושא ה cmv. 
כיועצת הנקה, אשמח לקבל מידע על השאלות הבאות:
1. במידה ונולד פג שלא נדבק ב cmv בהריון, עד איזה שבוע לאחר הלידה (gestational age) ההנקה וההדבקה דרך החלב אם עלולה להוות סיכון עבור הפג והאם הסיכונים הם אותם הסיכונים כמו בהדבקה בהריון?
2. האם התשובה לשאלה 1 תקפה גם עבור אמא שנדבקה הרבה לפני ההריון וכבר היו לה נוגדנים?

פרופ' בילבסקי:

תודה לכם. 

1. הסיכונים בהדבקה פרינטלית (שאחרי הלידה) אינם דומם בכלל להדבקה תוך רחמית. אך ורק בפגים קטנים במשקל נמוך (אני לא יודע להגיד לך CUT OFF מדויק) תיתכן תמונה של ספסיס (חום, מצוקה נשימתית, כמו זיהום חיידקי קשה) אבל לעולם לא התמונה התוך רחמית של מעורבות מערכת עצבים מרכזית וירידה בשמיעה וכדומה. בכל פגיה בארץ יש נוהל שונה ומיוחד לגבי חלב אם לפגים קטנים ושווה להתעדכן באותו נוהל. אבל זה לגמרי לא מזכיר את הזיהום המולד ב-CMV.
2. תאורטית כן. הלידה היא סוג של סטרס עבור האם ונגיפי משפחת ההרפס (ו-CMV בתוכם) עוברים ריאקטיבציה בסטרס ולכן אחרי לידה הנגיף נמצא בחלב האם ויכול להדביק את התינוק היונק. אך ורק בפגים קטנים ביותר זו עלולה להיות בעיה. בנוסף, ככל שההדבקה ישנה יותר אזי האם מעבירה נוגדנים בנוסף לנגיף ועל כן רוב התינוקות היונקים שנדבקו בהנקה הינם אסימפטוטיים.
אדגיש שלחלב האם יש יתרונות רבים, והוא התזונה המומלצת לתינוקות, לרבות פגים.

שאלה:

הייתי שמחה לשאול על תחום האפור. על הילדים שנפגעה להם השמיעה אך יש להם הדמיות טובות וסך הכל התפתחות תקינה. יש רושם שילדים אלו מתמודדים עם קשיים עדינים בתחום הפיזי ומטורי. רציתי לשאול מה אתה רואה מבחינה מערכתית. איך מבחינתך קשיים עדינים אלו קשורים לוירוס. תודה!

פרופ' בילבסקי:

את צודקת. זהו אינו תחום אפור, אלא תחום שבאור לגמרי וידוע.
ילדים עם ירידה בשמיעה עלולים להתמודד עם בעיות וסטיבולריות שונות לרבות סירבול תנועה ובעיות שיווי משקל. אנחנו מפנים ילדים עם ירידה בשמיעה למעקב וטיפול פיזיותרפיה וסטיבולרית מוקדם ככל האפשר על מנת לעזור גם בתחום זה.
כל הקונספט הזה חדש, ועבודה מלפני כשנתיים בעיתון המוביל ברפואת ילדים (פדיאטריקס) פרצה את הדרך.
אנחנו רחוקים בפתרון טוב לבעיה הזו אבל מנסים להתמודד איתה.

שאלה:

אשמח לדעת מה קורה בהריונות הבאים לאמהות המדבקות כבר?
האם צריך עדיין לעשות סקירות מכוונות? בדיקת שתן בלידה?
פרופ' בילבסקי:

הסיכוי הינו 1% להדבקה של העובר הבא, הסיכוי למחלה נמוך יותר.
הבעיה הינה שאין שום דרך לעקוב אחריך בהריון הבא ולזהות שהנגיף "מתעורר" אצלך ועל כן אין המלצה לבדיקות מיוחדות במהלך ההריון הבא.

המשך שאלה:

בבדיקות דם לא יראו עליה בערכי igg igm? במידה ואכן הנגיף יתעורר?

פרופ' בילבסקי:

לא בהכרח. IGM הוא כאוטי, יכול להיות גבוה לתקופה ממושכת אחרי הדבקה, יכול להעילם, יכול לבוא מחדש סביב זיהום בנגיף אחר. למעשה אני לא ממליץ לקחת סרולוגיה לאישה הריונית שהיא חיובית מעברה לנגיף, ברוב המקרים ה-IGM רק יבלבל אותנו ולא יעיד על הדבקה מחודשת.

שאלה:

שלום פרופסור, אני נמצאת כרגע בהריון בשבוע 32, ההידבקות לcmv מעורכת אצלי בשבוע 18 לערך. אתמול ביצעתי את בדיקת השפיר ואנחנו ממתינים לתשובה. ענית באחת מהשאלות כי גם אם השפיר יצא שלילי ואין הידבקות לעובר, הטיפול והמעקב עדיין לא הסתיים. תוכל להרחיב בנושא. 
תודה רבה וכל הכבוד על העשייה המבורכת

פרופ' בילבסקי:

נושא מי שפיר שליליים הינו נושא מרתק. הרי העובר יכול להידבק יממה אחרי בדיקת המי שפיר השלילית ועל כן אנחנו ממליצים לבדוק שתן/רוק לתינוק אחרי הלידה גם במקרה של מי שפיר שליליים. סיכויי הדבקה אף אחד לא יודע אבל הם קיימים.
אנחנו תיארנו (CID לפני שנה בערך, אני מחבר ראשון), סביב 50 תינוקות חיוביים אחרי מי שפיר שליליים. כולם בריאים! 
במקרה שלך מי שפיר בוצעו בשבוע 31-32 ועל כן לא נשאר הרבה זמן להידבק וגם במקרה של הדבקה לא קורה נזק בהדבקה מאוחרת כל כך.
ועל כן במי שפיר שליליים במקרה שלך, הייתי ישן טוב בלילה, ובודק אחרי הלידה שתן/רוק לתינוק.

במקרה של מי שפיר חיוביים, בהדבקה סביב שבוע 18 עם מעקב הריון טוב שאני מניח שעשית, אז גם הייתי ישן טוב בלילה, ומגיע למעקב ובירור אחרי הלידה...

המשך שאלה:

לאחר הדבקה של האם שכנראה נעשתה סביב ההתעברות ומיי שפיר שלילים , האים עדיין יש מקום לדאגה? האים מומלץ בכל מקרה לבצע סקירה מכוונת בשבוע 32 כדי להסיר ספק?

פרופ' בילבסקי:

כן, בהחלט ממליץ על סקירה נוספת בידיים טובות גם במי שפיר שליליים בשבוע 22. זוהי "רשת בטחון" חשובה מבחינתי. 

המשך שאלה:

מתי כדאי לבצע את הסקירה המכוונת למי שפיר שליליים? באיזה שבוע להיריון?

פרופ' בילבסקי:

מומלץ להמשיך מעקב הריון סטדנרטי לרבות סקירות רגילות וסביב שבוע 32 (כבמי שפיר חיוביים) לעשות סונר מכוון ביידיים טובות.

שאלה:

שלום פרופסור, נדבקתי ב cmv כחודשיים לפני ההריון לפי החישוב של אמיר. התינוקת נדבקה וכרגע אסימפטומטית. אמיר הסביר שבגלל ההדבקה לפני ההריון זה שונה מהדבקות בזמן ההריון כי בהריון כבר היה לי חיסון שהגן על התינוק. 
האם תוכל להסביר יותר בנושא ההדבקה לפני ההריון?

פרופ' בילבסקי:

ככל שההדבקה רחוקה יותר מההתעברות אזי הנוגדנים (IGG) של האם "חזקים" יותר ושומרים יותר על התינוק. לכן רוב המקרים של אמהות חיוביות לפני ההריון הינם אסימפטומטיים (תינוקות בריאים) ולכאורה רוב המקרים של הילדים הסימפטומטיים הינם בנשים שנדבקו לראשונה בהריון.

שאלה:

בתי נולדה לפני שלושה חודשים. Cmv חיובי. כל הבדיקות עד כה, כולל ברה של גיל שלושה חודשים, תקינות.
רציתי לדעת, במידה וחלילה תתגלה בהמשך ירידה בשמיעה, עד איזה גיל אפקטיבי להתחיל את התרופה?

פרופ' בילבסקי:

הכי טוב לזהות הירידה המאוחרת בשמיעה מוקדם ככל האפשר (כשהיא קלה) ולהתחיל טיפול. זה בהחלט משפר את סיכויי ההצלחה.

התרופה אפקטיבית בכל גיל ובתנאי שניתנת "מהר" (אין טווח זמן מוגדר) לאוזניים עם ירידה קלה או בינונית בשמיעה

שאלה:

אתחיל מהסוף- ילדתי תינוקת בניתוח קיסרי בריאה לפי בדיקת שתן (נעשתה פעמיים).
נדבקתי בCMV כנראה סביב תקופת ההתעברות (פלוס מינוס) , סקירה מכוונת וMRI תקינים (לא נעשתה בדיקת מי שפיר).
לאחר שהוצאה בניתוח נלקחה דגימת רוק , שיצאה חיובית .לפני הדגימה או אחרי( לא ידוע לי מתי) הובאה אלי ונישקתי אותה (בלחי/בפה, לא זוכרת :) )
תוצאת הרוק כאמור הייתה חיובית
והשתן שנלקח בגיל 10 ימים במרפאה בקהילה (במגדל עמק אם זה רוולנטי) הראה תוצאה שלילית, לי זה היה נראה מוזר שהרוק חיובי והשתן שלילי כי התינוקת לא עברה בתעלת הלידה וכו'..
בדקנו שוב שתן ויצא שלילי.

האם יתכן ששתן שלילי אינה תוצאה נכונה? אני יודעת שמדובר על PCR ולכן לא נשמע לי הגיוני שמקטע לא יוגבר עם הפריימרים המתאימים ובכל זאת.

פרופ' בילבסקי:

שתי בדיקות שתן שליליות שוללות CMV מולד, הרוק החיובי ככל הנראה חיובי בגלל חלב אם שהיה בפה, או נשיקה רטובה שהיא קיבלה.
ניתן לבקש מהמעבדה שבדקה את הרוק בדיקה כמותית ולראות כמה חיובי הבדיקה יצאה. הניחוש שלי שחיובי חלש וזה גם יעיד על תשובה חיובית כוזבת.

שאלה:

ילדתי יום שלישי שעבר תינוק במשקל 2450. אחוזון פחות מ3 היקף ראש תקין. בבדיקת שתן הוא יצא חיובי. אולטרסאונד מוח תקין ובדיקת שמיעה abr+oae תקינות. בבדיקות דם ggt יצא גבוה 226 שהבנתי שהנורמל הוא 100. הזיהומולוגית בבית חולים הציעה לקחת ולגנציקלחוויר והציעה להתחיל כמה שיותר מוקדם. התופעות לוואי ממש מפחידות אותי (גם מה שהסבירו לנו שקרה בניסויים בבע"ח שבמבחן הזמן עוד לא נבדק). 
דרך אגב בהיריון כל הסקירות והmri היו תקינות. 

פרופ' בילבסקי:

בדיקת גמהגיטי אינה חלק מבירור נדרש בילדי CMV. רק ALP. לכן בהנחה ואלו הנתונים, מי שיעץ לך שגה ואני ממליץ לבוא למרפאתי בשניידר ליעוץ חוזר.
ראי עבודה שלי בנושא, תראי לזיהומולוג.
Bilavsky E, Schwarz M, Bar-Sever Z, Pardo J, Amir J. Hepatic involvement in
congenital cytomegalovirus infection - infrequent yet significant. J Viral Hepat.
2015 Sep;22(9):763-8

שאלה:

האם אפשר להידבק בוירוס ממישהו שחולה במחלת הנשיקה?

פרופ' בילבסקי:

היות ואנשים משתמשים בביטוי "מחלה נשיקה" לתאור של EBV ו-CMV אז קשה לדעת ושווה להיזהר. EBV כמובן אינו עושה כל מחלה בילוד ואין הסתמנות של זיהום מולד ב-EBV.

שאלה:

אני אשמח לקבל קצת פרטים על הטיפול בילדים סימפטומטים (ירידה בשמיעה) מעבר לואלציט בשנת החיים הראשונה, מה עוד ניתן לעשות כדי שלא תהיה הידרדרות? למה צריך לצפות בהמשך?

פרופ' בילבסקי:

השאלה שלך טובה אבל כוללנית מדי.
את מדברת על שמיעה? האם השיעה הסתדרה בעקבות הטיפול או שלא?
סימפטומטי אחר? מערבות מוחית?
שאלה מורכבת.
חשוב להיות במעקב מומחה בתחום לרבות בדיקות שמיעה סדירות. כל מקרה לגופו, לעתים אנחנו ממליצים על חיזוק בפיזיותרפיה וסטיבולרית, לעתים התפתחות הילד, כל מקרה לגופו.
הכי חשוב - להיות במעקב מקום מסודר ומומחה בתחום, ולהישאר אופטימים.

שאלה:

לפני כשבוע גיליתי שנדבקתי היום אני בשבוע 23+5. לפי בדיקות הדם שלי נדבקתי בשבוע 20.
המחלה אצלי מתבטאת בכך שהיום בדיוק אהיה שלושה שבועות עם חום וכאבי שרירים, האם זה משפיע על סיכויי ההידבקות של העובר ? כלומר הסיכוי שהוא נדבק יותר גבוה כי אני קיבלתי את זה יותר קשה? 
כמו כן אשמח לדעת אם אני מדבקת ואם ניתן לדעת מתי אפסיק להיות מדבקת? (די מתרחקת מהסביבה שלי כי יש הרבה הריוניות סביבי)

פרופ' בילבסקי:

לגבי הסימפטומים שלך - לצערי כן. ככל שאת יותר "סימפטומטית" אזי סיכויי ההעברה לעובר גבוהים.
נתנחם בזה שההדבקה היא יחסית מאוחרת.
את עדיין מדבקת כי עדיין סימפטומטית. יכולה לדבק גם שבועות ואף חודשים רבים אחרי הדבקה ראשונית.

שאלה:

אני בשבוע 20 להריון, ההדבקה היא ראשונית שפרופ' אמיר תיארך שהתרחשה בסביבות ההתעברות. 
בעוד שבועיים אני צפויה לעבור דיקור מי שפיר.
שאלתי היא, במידה וחלילה יש מומים, לפי הסטטיסטיקה מתי לרוב מגלים אותם (לפי שבוע הריון)?

והאם תוכל לכתוב בבקשה בקצרה את הסיכוי שהעובר נדבק ממני ואת הסיכוי שבמידה ונדבק, תהיה לו פגיעה מוחית? וזאת במידה ונדבקתי בתאריך ההתעברות.

פרופ' בילבסקי:

סיכוי העברה של הנגיף לעובר בהדבקה סביב ההתעברות שונים ונמוכים באופן משמעותי מהדבקה בטרימסטר ראשון ועומדים על סביב 1-4%. הסיבה לכך היא שככל הנראה חלק מסוים (וגדול) מהתינוקות שנדבקו כל כך מוקדם נספגים ואינם מתפתחים. כל שהסיכויים במקרה שלך, לטובתנו...

לגבי פגיעה מוחית באלו שכבר נדבקו (עד 4% במקרה שלך), אזי נהוג להכיר במספרים של 10-15% למעורבות מערכת עצבים מרכזית מתוך העוברים שנדברו. מחצית פגיעה מוחית משמעותית שניתן לראות בסקירות החל מתום טרימסטר שני (וזה קצת עונה על השאלה הראשונה שלך) ומחצית ירידה מבודדת בשמיעה. אלו הסטטיסטיקות.

שאלה:

פי קריאה בכל מיני אתרים ופורומים, נראה שתינוקות שנולדים עם הוירוס, נולדים במשקלים נמוכים יחסית. 
האם זאת תמונה אופיינית לתינוק שנדבק?
במידה וכן, מאיזה שבוע מתחילה ההאטה בהתפתחות של העובר?
האם זה אחד הסימפטומים לילד סימפטומתי או שיכול להופיע גם אצל א-סימפטומתי?

פרופ' בילבסקי:

הוירוס גורם לפלצנטיטיס (דלקת בשליה) ולכן שכיח לראות תינוקות עם CMV מולד שהינם פגים (בדרך כלל פגות מאוחרת, שבועות 35-36) במשקל לידה ממוצע נמוך יותר. אני לא מכיר עבודה שענתה על השאלה השניה שלך באופן מדעי וסטטיסטי, ההגיון אומר שמספר שבועות לאחר ההדבקה ניתן לראות האטה בגדילה, ואכן במידה ובסקירה ישנה האטה בגדילה, אחד מהדברים לברר זה סטטוס CMV אצל האם.
האם זה מכניס הילדים לקבוצת הסימפטומטיים? על פי הספרות משקל לידה נמוך בהחלט הוא סימן לסימפטומטיות, אבל בפועל בחיים האמיתיים נדיר "שאכריז" על ילד כסימפטומטי רק בגלל משקל לידה נמוך. זה פחות ISSUE בפועל אם כי בהחלט סימן ל-CMV מולד

המשך שאלה:

אם לצורך העניין העובר נדבק ממני בסביבות שבוע 15 אז אצפה להאטה בגדילה שלו בסקירות המכוונות שאעשה ב28 ו32?

פרופ' בילבסקי:

בהדבקה בשבוע 15 אפשר לצפות (פוטנציאלית) להאטה בגדילה כבר 7 שבועות אחרי ההדבקה.

המשך שאלה:

אם נדבקתי בתאריך ההתעברות, תוך כמה זמן צפוי שהוירוס יעבור שלייה וגם העובר ידבק?

פרופ' בילבסקי:

מספר שבועות אחרי ההדבקה הוירוס יכול להימצא בשליה ולעבור לעובר.

שאלה:

שאלה על ילדים סימפטומטיים, מתי כדאי להתחיל להתחבר למכון מיחא? מתי כדאי להתחיל תהליך מול אאג לשיקום שמיעה? מרגישה שחוץ ממפגש מדי כמה חודשים עם זיהומולוג אני מפספסת משהו בטיפול בילד ובעצם אין לי ׳מנהל אירוע׳ שמכוון אותי.

פרופ' בילבסקי:

 מניח שאת מדברת על סימפטומטיים בגלל ירידה בשמיעה.
כל זיהומולוג שמתמחה בתחום ועוקב אחרי ילדים עם CMV מולד וירידה בשמיעה "מחבר" המשפחה מהר מאוד למכון זה או אחר בדיוק מהסיבות שציינת.
באופן אישי אני לא "נופל" על המשפחה עם "מיחא" בפגישה הראשונה אבל בהחלט שולח בפגישה השניה בגיל 3-4 חודשים.
מיח"א ודומיו הם פקטור חשוב ומשמעותי במעקב ובתמיכה של ילדי CMV עם ירידה בשמיעה. כמו גם פיזיותרפיה (ראי פוסטים קודמים). מציע לפנות למומחה בתחום ולו רק ליעוץ אחד בכדי "לעשות סדר".

המשך שאלה:

כשאתה אומר מומחה בתחום אתה מתכוון לזיהומולוג מומחה CMV, כן? או למומחה בתחום אחר (אאג?)?

פרופ' בילבסקי:

רוב הילדים עם CMV מולד וירידה בשמיעה נמצאים במעקב על ידי זיהומולוג שהוא "מנהל המקרה". הוא חייב להיעזר בדיסיפלינות שונות לרבות א.א.ג, מומחי שמיעה (אודיולוגים) ועוד. נכון אבל שזיהומולוג ירכז המקרה. אני נעזר במומחי א.א.ג בשאלות ספציפיות (נוזלים באוזניים? שתל כוכלארי?) אבל הם הצוות שעובד איתי.
הציפיה שלי מזיהומולוג שעובד עם ילדי CMV מולד לרבות ירידה בשמיעה, שתהיה לו הבנה מקיפה, לא פחות מיועץ בנושא שמיעה בתחום זה ושיוכל להפנות ההורים והילדים ליועצים הנכונים ובזמן.
לכן חשוב להיות במעקב במקום מקצועי.
אחדד האמירה שלי. כל הזיהומולוגים לילדים במדינת ישראל יודעים שצרך לטפל בולצייט בילדים CMV סימפטומטים. אבל רובם לא ידעו על המעקב של ספירות הדם, על הפיזיותרפיה הנדרשת ודקויות בנושא השמיעה. לכן, בפרט בילדים סימפטומטיים, חשוב להיות במקום סופר דופר מקצועי "שעוטף" אתכם בידע ובכלים.

שאלה:

פרופסור אמיר תארך את ההדבקות שלי, הדבקה ראשונית סביב שבוע 20 להריון, מחלה סוערת וקשה, חום גבוה, פגיעה משמעותית בתפקודי כבד. מאז עשילתי סקירות כל 3 שבועות שהיו תקינות, MRI מוח עובר שיצא תקין (למרות שכתוב היה שהבדיקה תת מיטבית בגלל תזוזות העובר), המליצו לי לא לעשות מי שפיר מכיוון שהסיכוי להדבקה של העובר עולה על 80% (בגלל הדבקה בשבוע מאוחר+מחלה סוערת), היום אני עוד מעט בשבוע 35, ואמרו לי שמאוחר מדיי לבצע מי שפיר, השאלה שלי, האם נכון סיכוי ההדבקה לעובר? מה אני צריכה לבקש בדיוק לאחר הלידה מבחינת בדיקות לתינוק במידה ויש הדבקה? (אני גרה בצפון ולא יודעת מה רמת המודעות והטיפול לאחר הלידה), במידה ומוצאים שאין הדבקה עדיין יש בדיקות שצריך לעשות? תודה רבה על המענה!

פרופ' בילבסקי:

אכן, סיכויי ההדבקה לעובר אצלך גבוהים מאוד. מאוד.
אין צורך במי שפיר, לא יעזור לנו בחיים. סקירות טובות, MRI תקין ונקווה לתינוק שלא נדבק או אסימפטומטי.

מוזמנת ללדת בבילינסון ונרוך את הבירור במהירות וביעילות.
יולדת במקום אחר? תתחילי בשתן/רוק לתינוק אחרי הלידה ואם חיובי מעבדה, בדיקת רופא עיניים, ברה וסונר מוח בידיים טובות

המשך שאלה:

במידה וכל הבדיקות תקינות עד עכשיו יש סיבה לדאגה מפגיעה קשה? או רק השמיעה זה מה שמדאיג אותנו? אני ממש פוחדת ומודאגת

פרופ' בילבסקי:

בגדול, במעקב הריון מסודר רק שמיעה היא תעלומה. סביב 5% סיכוי להפתעה וזה ספקטרום (מירידה חד צדדית קלה שמתסדרת על טיפול ועד ירידה עמוקה דו"צ, נדיר אך קורה).

שאלה:
ני אובחנתי עם cmv לאחר שבוע 20 להיריון. כיום עם תינוקת בת חודשיים אשר אובחנה חיובית ל-cmv בלידה (בדיקת שתן באסותא אשדוד). עשינו בדיקת bera, בדיקת עיניים ואולטרסאונד מוח והכל יצא תקין. שבוע הבא מוזמנים לזיהמולוגית.
רציתי לדעת לאור עובדות אלו מה מצפה לנו בהמשך הדרך:
מהם הדברים הכי קשים שנוכל להתקל בהם? אלו בדיקות רוטיניות נצטרך לבצע? באיזו תדירות ועד איזה גיל?

פרופ' בילבסקי:

אני מניח שהוכרזתם כאסימפטומטיים.
אם כן, אז ישנו 6% סיכוי לירידה מאוחרת בשמיעה וחשוב להיות במעקב שמיעה מסודר.  גם אם יש ירידה מאוחרת בשמיעה אזי בר טיפול.
למעט זאת? לא תהיה בעיה נוירולוגית זו או אחרת ומבטיח לך ילדונת בריאה וחכמה (ראי פוסט קודם), מעל ומעבר לחבריה לספסל הלימודים.
הכי חשוב להיות במעקב בידיים טובות, ולהגיע לבדיקות השמיעה הסדירות

שאלה:

נדבקתי בcmv במהלך ההריון לפי פרופ' אמיר סביב שבוע 14-15, בתי חיובית לcmv, תודה לאל כל הבדיקות תקינות.
אנחנו מבצעים מעקב בקפלן, לאחר שהבדיקת bera הייתה תקינה בגיל 3 חודשים, במכון שמיעה המליצו לעבור לבדיקת שמיעה התנהגותית בגיל 7 חודשים.
האם לדעתך בדיקת שמיעה התנהגותית מספקת? או להמשיך בבדיקת bera?

פרופ' בילבסקי:

באופן חד ומוחלט. אך ורק בדיקת ברה בידיים טובות הינה בדיקה אמינה עד גיל שנתיים. כל "קיצור דרך" אחר אינו מקובל. בדיקת שמיעה התנהגותית לצערי אינה אמינה בגיל 7 חודשים. ברור, שהסיכוי לירידה מאוחרת בשמיעה הוא נמוך ביותר (סביב 6%), ולכן 94% סיכוי שהכול בסדר, אבל המלצתי היא להמשיך בדיקות ברה בלבד.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now